Dětský den v TMB 2019

Dětský den v Technickém muzeu v Brně: zdravotnická technika, první pomoc či historická Praga V3S jako pojízdná převazovna

11. 6. 2019

„Aby první pomoc nebyla poslední“ – to je téma letošního ročníku již tradičního dětského dne v Technickém muzeu v Brně, který se zároveň přidává svým programem k projektu Brno – Zdravé město.

Třetí červnovou sobotu Technické muzeum v Brně už několik let ožívá programem pro děti. V letošním ročníku si připravilo dětský den na téma první pomoci a zdravotnické techniky. Děti si na zábavně-naučných stanovištích budou moci vyzkoušet, jak se vyráběly léky, jaké to je být lékařem, hravou formou se naučí poskytnout první pomoc a přivolat záchranné složky. Procvičí si také znalosti o lidském těle a naučí se poznávat léčivé bylinky. Jednotlivá stanoviště jsou pojata zábavnou formou a jsou přizpůsobena různým věkovým kategoriím. Na stanovištích děti procvičí znalosti a dovednosti, ale také jemnou motoriku a kondici. Během celého dne mají možnost sbírat razítka, která si pak při odchodu vymění za drobné odměny.

Na akci budou přítomní hasiči i záchranáři, kteří seznámí návštěvníky se zásadami první pomoci a ukážou jim vybavení vozů záchranného systému. Moderní vybavení sanitek budou moci návštěvníci porovnat se starými vozy ze sbírek Technického muzea v Brně. K vidění budou nejen tyto automobily, ale i pojízdná převazovna – vojenský automobil Praha V3S. Děti i dospělí si vyzkouší přenos raněného na nosítkách, během celého dne jim budou nápomocní členové z Klubu vojenské a policejní historie Československo. Tým Medvídkovy nemocnice se zase postará o nemocné plyšáky a panenky, které si děti mohou na akci přinést. V 11 a v 15 hodin budou probíhat komentované ukázky záchranářů ZZS Jihomoravského kraje. Předvedou jak se správně zachovat v ohrožení života, ale také jak se obsluhuje přístroj AED (automatizovaný externí defibrilátor). Během celého dne bude připraven také program spolupracujících organizací formou dílniček, komentovaných ukázek či praktické laboratoře (např. Vědátoři, Hasičský sbor JMK, Věda nás baví a další.)

Dětský den v Technickém muzeu v Brně je svým programem součástí 20. ročníku celoměstské kampaně k prevenci úrazů a zvyšování osvěty v oblasti poskytování první pomoci – Brněnské dny bez úrazů. Svoje brány dětem muzeum otevře v 10.00 a akce potrvá do 18.00. Děti do 15 let mají na akci vstup zdarma. Během dne bude také možnost prohlédnout si současné výstavy a expozice.

Dětský den je součástí cyklu akcí Technického muzea v Brně známého pod názvem S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který od dubna až do konce srpna nabízí atraktivní celodenní programy pro rodiny s dětmi nejen v Technickém muzeu v Brně, ale především na mimobrněnských technických památkách v jeho správě – například na kovárně, ve mlýně nebo u vojenské pevnosti.

Spolupracující instituce:

 • Zdravotnická záchranná služba JMK
 • Hasičský záchranný sbor JMK
 • Policie ČR
 • Církevní střední zdravotnická škola Brno Grohova
 • Věda nás baví
 • Vědátoři
 • Tým Medvídkovy nemocnice
 • Klub vojenské a policejní historie Československo
 • Kancelář projektu Brno – zdravé město
 • Sbor dobrovolných hasičů Lelekovice
 • Sbor dobrovolných hasičů Brno – Královo Pole

Kontakt pro média:

Alena Najbertová | garantka akce Dětský den v TMB
najbertova@tmbrno.cz | 776 706 869


Dětský den v Technickém muzeu v Brně 2019 (doc)

Dětský den v Technickém muzeu v Brně 2019 (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2019/detsky-den-2019-tz/