Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět

Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět – nová výstava

Hieronymus Lorm – osobnost světové úrovně – zpřístupnil lidem, kteří pozbyli sluch i zrak a žijí bez vizuálních a audio vjemů, možnost komunikace s vnějším světem. V 16 letech přišel o sluch a částečně o zrak, který postupem života ztratil úplně. Ještě před definitivní ztrátou zraku vytvořil systém, který mu umožňoval dále komunikovat. I přes totální hluchoslepotu dál tvořil a udržoval kontakty se známými literárními osobnostmi své doby.  Do historie se zapsal jako hluchoslepý spisovatel, filozof a novinář a především jako tvůrce prstové dotykové abecedy pro hluchoslepé, jež se nazývá po svém autorovi – Lormova. „Tento komunikační systém založený na dotycích a stiscích dlaně, se brzy rozšířil do celého světa a patří dnes mezi základní komunikační systémy hendikepovaných,“ vysvětluje kurátorka výstavy Dana Vedra.

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a LORM – Společností pro hluchoslepé z. s. otevírá 27. 2. 2018 výstavu o této významné osobnosti ze světa tyflopedie. Hieronymus Lorm, vlastním jménem Heinrich Landesmann, se narodil roku 1821 v Mikulově a zemřel roku 1902. Pochovaný je na židovském hřbitově v Brně-Židenicích, čímž dochází ke spojení města Brna s touto světovou osobností.

„Vedle připomínky této osobnosti bude výstava věnována tématu hluchoslepoty obecně. Návštěvníci budou mít možnost poznat neznámý – a někdy pro nás ,zdravé` i temný – svět hluchoslepých. Prezentovat budeme také společnost pro hluchoslepé v ČR, jež přijala do svého názvu právě jméno tohoto muže – LORM. Vedle  poskytování odborných sociálních služeb pořádá tato organizace různé aktivity pro hluchoslepé po celý rok – sbírky, sportovní a umělecké soutěže, edukační pobyty… Jednou za dva roky vyhlašuje soutěž o Cenu Hieronyma Lorma, která je rozdělena do literární a výtvarné sekce. Některá vítězná díla z této soutěže budou k vidění na výstavě,“ upřesnila náplň výstavy kurátorka.

Součástí výstavy bude i doprovodný zábavně vzdělávací program pro školy a zájmové skupiny s názvem „Vidím dotykem a sluchem, aneb dramatika není drama!“ Cílem projektu je zamyšlení
nad tím, jakým životem vlastně znevýhodnění žijí a s jakými situacemi či překážkami se musí běžně vypořádat.

Výstava je financována z dotace statutárního města Brna.

Název výstavy: Hieronymus Lorm – muž, jenž otevřel hluchoslepým svět
Termín: 27. 2. – 10. 6. 2018
Kde: Technické muzeum v Brně
Vernisáž: 26. 2. v 17:00 (pouze pro novináře a pro zvané)
Garant: Mgr. Dana Vedra, Mgr. Eliška Hluší

Kontakt pro novináře

Mgr. Dana Vedra
Tel.: 774 692 292

 


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět – nová výstava (doc)

Muž, jenž otevřel hluchoslepým svět – nová výstava (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2018/muz-jenz-otevrel-hluchoslepym-svet-tz/