Brněnská muzejní noc 2018 v TMB – Od monarchie po republiku…

Brněnská muzejní noc 2018 v Technickém muzeu v Brně

Od monarchie po republiku…

Vývoj první republiky a Českého státu nelze prezentovat bez souvislostí dějinného vývoje Rakouska-Uherska. Proto se letos TMB zaměřuje na sté výročí vzniku Československa a začíná u rakouské monarchie. Začátkem století byly na Moravě a v Brně některé firmy na téměř světové úrovni. Po první světové válce došlo k velkým zlomům v mnoha oblastech a muzejní noc TMB by chtěla na tato fakta laskavé návštěvníky upozornit.

Hned po vstupu do muzea nabídne expozice Historické stereovize (panorama) dobové stereoskopické fotografie ze světové výstavy v Paříži (r. 1900). Od dubna do listopadu ji navštívilo 50 milionů lidí, což byl tehdy světový rekord. Účastnilo se jí 76 000 vystavovatelů a na výstavě se poprvé objevil např. eskalátor. Snímky v panoramě TMB z roku 1900 jsou rozšířeny o zcela nové dosud v muzeu nepublikované příspěvky.

Průmysl 1918 na Moravě – k průmyslově nejvyspělejším oblastem Rakouska-Uherska patřila Morava. Jak se její osud vyvíjel v této oblasti po vzniku republiky? V upoutávce na tuto konkrétní výstavu, kterou TMB chystá v říjnu, budou v rámci muzejní noci přítomni i její kurátoři.

I v dalších vybraných expozicích se návštěvníci setkají s jejich kurátory: Historická stereovize, v Salonu mechanické hudby (hrací strojky = automatofony), v Uličce řemesel (ulička z 20. let min. století), Kultura nevidomých a jedinečnou příležitost budou mít i ve výstavě Umění emailu/Technika smaltu, kde kromě kurátorky bude přítomná i vedoucí Metodického centra konzervace TMB a zodpoví případné dotazy návštěvníků na technologii emailu. (Souborná výstava o technice smaltu, která ukazuje jeho vývoj od starověku po současnost, bude otevřená pouze do 3. 6.).

Na různých stanovištích budou připravené kvízy a zábavné hry pro všechny věkové kategorie z různých odvětví a různé doby. V rámci výstavy Vladimír Remek – cesta ke hvězdám vítěz obdrží knihu podepsanou V. Remkem.

Mimo jiné TMB také sáhne do archivu a v Bio Slavia (kino první republiky v expozici Optiky) uvede dokument MIG 19 o transportu letadla z Josefské ulice v centru města do současného působení TMB – do Králova Pole.

A pokud by se děti chtěly podílet na výstavě Lega není nikdy dost!, mohou přinést svůj obrázek anebo vyrobený domeček či jinou součást nádraží (z tvrdého papíru) a majitel sbírky jejich výtvory umístí přímo ve výstavě.

A protože se historie neobešla ani bez válečných útrap, bude před muzeem ležení bezpečnostních složek první republiky i s typem děla, které zahájilo první světovou válku (výpůjčka Vojenského historického ústavu v Praze).

K tomu všemu bude v expozici Parní stroje dobový doprovodný program (viz příloha).

Ve 23. 50 letošní muzejní noc TMB uzavře malá světelná show Teslova transformátoru v technické herně.

Brněnská muzejní noc 2018 TMB
Přístupná 19. 5. od 18.00 do 24.00
Vstupné 20 Kč /děti do 130 cm a ZTP vstup zdarma
Pozor! V sobotu 19. 5. bude TMB otevřeno od 10.00 do 15.00
Kontakt pro média: Šárka Motalová, motalova@tmbrno.cz, 725 932 49

Akci finančně podpořil


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Brněnská muzejní noc 2018 v TMB – Od monarchie po republiku (doc) 14. 5. 2018

Brněnská muzejní noc 2018 v TMB – Od monarchie po republiku (pdf) 14. 5. 2018

Brněnská muzejní noc 2018 v TMB – program (doc)

Brněnská muzejní noc 2018 v TMB – program (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2018/brnenska-muzejni-noc-2018-v-tmb-od-monarchie-po-republiku/