Výstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.
První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století na rozsáhlé kolekci předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. „Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky a miniatury po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku a podobně,“ říká kurátorka výstavy Pavla Stöhrová.
Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu. „Smalt je představitelem nekovových anorganických povlaků, tvoří jej v zásadě skla modifikovaných vlastností. Vrstvy smaltu se nanášejí na povrch kovu a se vypalují při 800 až 950 °C,“ přibližuje technologii náměstkyně ředitele pro Metodické centrum konzervace TMB Alena Selucká. A pokračuje: „Do počátku 19. století obsahoval smalt některé jedovaté příměsi a těžké kovy. Zásadní změnu přinesl až chemik a vynálezce Eduard Bartelmus, který zavedl výrobu bílého zdravotně nezávadného smaltu na železné nádobí. První smaltovnu založil v Brně vroce1832. Bartelm.“ I problematika průmyslového zpracování smaltu je součástí výstavy.
Umění emailu/Technika smaltu přibližuje na třech stovkách exponátů mistrovství emailérů i novodobou produkci. Návštěvníci si např. budou moci prohlédnout románský dvouramenný ostatkový kříž ze 13. století z Podještědského muzea v Českém Dubu, skvosty hodinářství a šperkařství z uměleckoprůmyslových muzeí v Brně a Bratislavě, mistrovská díla renesančního období či repliku císařské koruny Svaté říše římské (vystavena bude pouze do 30. 11. 2017). Protipólem k uměleckým artefaktům jsou užitkové předměty průmyslové výroby 19. a 20 století, např. kuchyňské nádobí či spotřebiče, smaltované cedule, ale také velkorozměrové smaltované segmenty pro architekturu a montáž obřích sil a nádob. Smalt je představen také jako jedna z high-tech technologií budoucnosti.
„Výstava přibližuje také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem nebo prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě,“ nastiňuje další témata rozsáhlé výstavy Pavla Stöhrová. Jak už je v TMB pravidlem, nebude chybět ani interaktivní koutek pro děti i dospělé. Umění emailu/Technika smaltu bude přístupná od 31. 10. 2017 do 3. 6. 2018 a její součástí budou i doprovodné výstavy:
Listopad a prosinec 2017 – Smaltování ve výtvarném klubu Artissimo
Leden až březen 2018 – Výstava ze soukromé sbírky vyznamenání a odznaků Československa
Duben a květen 2018 – Současný emailový šperk v tvorbě domácích i zahraničních autorů
Kontakt pro média:
Pavla Stöhrová, kurátorka – 778 522 501, stohrova@tmbrno.cz
Klára Šikulová, mluvčí TMB – 777 055 377, sikulova@tmbrno.cz
Záštitu výstavnímu projektu udělil ministr kultury České republiky Mgr. Daniel Herman.
TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ
Umění emailu / Technika smaltu – tisková zpráva (doc)
Umění emailu / Technika smaltu – tisková zpráva (pdf)