Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda

Na přehlídku automobilové techniky zve opět po roce Technické muzeum v Brně. Na tradičním místě,  v depozitáři TMB v areálu bývalých kasáren na ulici Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích, se sejdou fanoušci automobilové techniky všech možných druhů. „Návštěvníci si 22.  a 23. dubna budou moci prohlédnout historická užitková vozidla, autobusy, vojenskou i hasičskou techniku,“ říká garant akce Tomáš Kocman z TMB. „V sobotu 22. 4. bude od 9.00 do 13.00 vystavený parciální trolejbus SOR TNB 12 s bateriovým pojezdem,“ pokračuje Tomáš Kocman, „tento trolejbus je výrobkem firmy SOR Libchavy a kompletovali jej pracovníci Dopravního podniku města Brna v dílně těžké údržby trolejbusů vozovny Komín. V Brně probíhá proces schvalování technické způsobilosti tohoto trolejbusu. V nejbližších dnech zde bude zahájen jeho zkušební provoz s cestujícími.  Prohlédnout si jej budou moci poprvé návštěvníci přehlídky. Od konce roku 2016 je ve sbírce TMB už i jeden ze starších autobusů SOR typu B9,5 z roku 2003, který byl zakoupen od firmy ARRIVA Morava.“

Kulaté výročí slaví v tomto roce automobilka Praga. Založena byla v roce 1907 jako společný projekt První česko-moravské továrny na stroje v Praze a Ringhofferových závodů. Vyráběla osobní i nákladní auta, motocykly, letadla, technické díly do aut a zavedla desítky patentů. Z její produkce nabídne TMB raritu – zametací vůz Praga a také motocykl.

Sto dvacet let od výroby prvního automobilu letos slaví i značka Tatra. Firmu založil Ignác Šustala v roce 1850, který nejprve vyráběl kočáry a bryčky.  V roce 1897 firma vyrobila jeden z prvních osobních automobilů ve střední Evropě – Automobil Präsident a o rok později první nákladní automobil.  Kurátorka sbírky historických automobilů TMB Sylva Zouharová-Dyková vybrala ze sbírek muzea této značky pro víkendovou přehlídku Tatru 613 a vládní vozidlo Tatru 700. Také budou vystavená auta z meziválečného období a ukázky, které budou ilustrovat socialistickou éru v ČR (např. Škoda 1200 sedan Poběda) včetně dovozových vozů.  Z neuskutečněných projektů nabídne přehlídka první český elektromobil  EMA 1, Škodu  720 – prototyp vozu střední třídy s klasickým uspořádáním pohonu, který měl do sériové výroby přijít v roce 1973.
Ze sbírek oboru militária představí TMB průřez vojenskou technikou včetně té, kterou muzeum v loňském roce získalo od Ministerstva obrany České republiky.

Nejoblíbenější atrakcí je pro návštěvníky možnost vydat se na projížďku autobusy ze sbírek TMB. I letos si budou moci po oba dny od 10.00 do 16.40 vyzkoušet, jak se jezdilo před lety. Interval jednotlivých spojů bude 40 minut. Na každý z odjezdů si musí z důvodu omezené kapacity vozidel zakoupit zájemci vstupenky předem. Ty budou k mání v areálu depozitáře.

Společně s touto nabídkou se akce účastní také Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Představí  technické vybavení i výstroj hasiče a nebudou chybět ani ukázky hašení např. při vznícení oleje apod. Ukázky začnou po oba dny vždy  v 11.00 a ve 14.00

Areál bude pro veřejnost zpřístupněn v sobotu a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin. Vstup do areálu bude zpoplatněn částkou 20,- Kč (jednotné vstupné, bez dalších slev). Volný vstup mají ZTP a děti do dosažení věku 6 let. Vchod do areálu bývalých kasáren leží přímo u zastávky linek č. 41, 71 „Žilkova“, případně je dostupný pěšky od konečné tramvaje č. 1 v Řečkovicích.

Místo konání: depozitář Technického muzea v Brně na ul. T. Novákové v Brně-Řečkovicích
Termín: 22. – 23. 4. 2017
Organizátor akce: Technické muzeum v Brně
Kontakt: Ing. Tomáš Kocman, Oddělení Dokumentace vědy a techniky, kocman@technicalmuseum.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda – tisková zpráva (doc)

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda – tisková zpráva (pdf)

foto: TMB

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/prehlidka-automobilove-techniky-tz/