Památky TMB součástí hodů ve Slupi a v Těšanech

Památky TMB součástí hodů ve Slupi a v Těšanech

První sobota v září

Slavnosti chleba ve Slupi a Národopisné slavnosti v Těšanech patří mezi tradiční akce na sklonku léta v těchto oblastech. Slavnosti chleba se letos konají po třinácté a těšanské slavnosti po devatenácté. U obou akcí hrají hlavní roli památky TMB: národní kulturní památka Vodní mlýn ve Slupi a kulturní památka Kovárna v Těšanech.

Historicky první Slavnosti chleba se uskutečnily 10. září 2005. První myšlenka vznikla již v roce 2000. Z finančních důvodů však k realizaci došlo až o pět let později. Z původního názvu Slupské mletí se vykrystalizoval název Slavnosti chleba. Na jeho přípravu se používá mouka, která je jedním ze základních produktů mlýna. A odtud propojení. Termínově tato kulturní událost navazovala na místní hody, které se obyčejně konaly druhou sobotu v září. Pořadatelé však termín přesunuli na první sobotu v září, protože původní termín patří Pálavskému a Znojemskému vinobraní.

Kromě nabídky samotných slupských slavností si budou letos moci jejich návštěvníci za zlevněné vstupné prohlédnout vodní mlýn, a to od 9.00 do 19.00, kde po celou dobu budou klapat stroje. Přímo u mlýna pak mohou sledovat experimentální pečení chleba ve vojenské polní pekárně a budou jej moci nejen ochutnat. A také se mohou podívat např. na ruční výrobu foukaného lesního skla, které předvedou novoborští skláři. Zdarma se budou moci zájemci svézt v autobusech, vybraných ze sbírek, TMB. Ty je v daných časových intervalech zavezou i do další památky TMB – Areálu československého opevnění v Šatově. Více viz www.technicalmuseum.cz/akce/slavnosti-chleba-ve-slupi-2017/.
(Organizátoři Slavností chleba ve Slupi: Technické muzeum v Brně, Obecní úřad Slup a Agentura MÚZA)

V rámci 19. Národopisných slavností Těšany – dědina na pomezí Hanáckého Slovácka a Brněnska se uskuteční 18. ročník soutěže Mladý těšanský kovář. Tu na své památce – Kovárně v Těšanech – pořádá TMB. Zatímco v minulých ročnících vytvářeli amatérští kováři do 25 let plastiky na téma např. Světlo, Oheň, Štěstí, letošním tématem je Voda. Od 9.00 budou účastníci realizovat své nápady přímo v kovárně nebo na jejím dvorku v časovém limitu 3 hodiny. Odborná porota kolem 14.30 vyhodnotí nejlepšího z nich. Kromě toho bude kovárna přístupná zdarma a návštěvníci si budou moci prohlédnout expozice kovářství, kolářství, zemědělského nářadí, venkovského bydlení. Součástí Mladého těšanského kováře je i program pro děti. Více viz www.technicalmuseum.cz/akce/mlady-tesansky-kovar-2017/ (Organizátoří akce: Technické muzeum v Brně, Obec Těšany).

Slavnosti ve Slupi i v Těšanech samozřejmě doprovázejí folklorní přehlídky dané oblasti, řemeslné jarmarky, hody a další tradiční hodová náplň s důrazem na danou oblast. Více viz: www.slup.cz/slavnostichleba a  www.outesany.cz.

Kontakt pro média:
Mluvčí TMB Klára Šikulová – 777 055 377


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Památky TMB součástí hodů ve Slupi a v Těšanech – tisková zpráva (doc)

Památky TMB součástí hodů ve Slupi a v Těšanech – tisková zpráva (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/pamatky-tmb-soucasti-hodu-ve-slupi-a-tesanech/