Letošní setkání flašinetářů se ponese ve znamení pouličního kabaretu

Letošní setkání flašinetářů se ponese ve znamení pouličního kabaretu
Pouť městem doprovodí marionety

Flašinety různých výrobců i stáří stejně jako jejich majitele z evropských zemí budou moci potkat Brňané i návštěvníci města v jeho historickém centru v pondělí 14. a v úterý 15. 8. vždy od 14.00 do 17.00.  Po osmé pořádá Technické muzeum v Brně Mezinárodní setkání flašinetářů. Letos by se dala akce charakterizovat jako pouliční kabaret. I když základem jsou flašinety a jejich produkce, neodmyslitelně v dobách dávných k nim patřily i další atrakce, takže letos chodci v centru Brna uvidí například živé hady, bleší cirkus, žonglérské umění, drobná loutková vystoupení, marionety (spolupořadatel Muzejní maringotka) atp.

„Chodcům v Brně nabídneme mimo jiné slovenského medvěda na laně a jednominutovou školu žonglování,“ slibuje například Martin Ryba z Panoptika Maxe Fische. Žonglér, kejklíř a performer Yufi vytvoří krátká představení přímo na hudbu daného flašinetu a bude jen na něm, zvolí-li míčky, kužely, poi, kříšťálové kontaktní koule nebo něco jiného a možná i ohnivého. „Žonglování je pohyb, pohyb je život, žonglování může být způsob života,“ je heslo  Yufi  Žongléra.

Flašinetáři z Evropy, např. z Německa, Francie, Polska, Slovinska a Slovenska a také Čech a Moravy se sejdou v 14.00 v pondělí 14. 8. v ulici Kobližná před domem „U šlechtičen“ (palác šlechtičen, MZM) v ústí ulice na náměstí Svobody. Zde se uskuteční slavnostní zahájení dvoudenního setkání a kolemjdoucí se budou moci seznámit se všemi účinkujícími. Po slavnostním zahájení se jednotliví protagonisté rozejdou do centra města.

V úterý opět od 14.00 budou individuálně procházet městem. Zhruba v 15.45 se sejdou u Morového sloupu na náměstí Svobody a odtud půjdou za zvuků flašinetů k hotelu Slavia. Zde od 16.00 se bude konat happening, kdy si příchozí budou moci nejen poslechnout produkci, ale i zatančit a zazpívat si.

Odpolední akce končí vždy v 17.00.

Závěr brněnského a vlastně celorepublikového setkání flašinetářů vyvrcholí slavnostním koncertem v Červeném kostele na Komenského náměstí od 19.00. Jeho výtěžek věnují účastníci a TMB v plné výši ve prospěch centra podpory lidí s autismem a jejich blízkých – Paspoint, z.ú. (dříve APLA-JM).

Evropští flašinetáři přijeli do ČR a představili svou produkci v Praze, Liberci, Pekařově a nakonec se sejdou v Brně. Jejich dopolední program je věnovaný odborným workshopům v TMB. Odpoledne pak patří veřejnosti. Na brněnská náměstí, jejich zákoutí i přilehlé ulice tak po dvě odpoledne přenesou zábavu doby, kdy film začínal, rozhlas měl své první zárodky a televize patřila budoucnosti.

Kontakt pro média

Petr Nekuža – organizátor akce, vedoucí Kruhu přátel TMB Flašinety a mechanické stroje, kurátor sbírky TMB Mechanické stroje
nekuza@tmbrno.cz, + 420 724 222 795, +420  541 421 439
(se svým“ kolovrátkem“  vyjíždí na setkávání do zemí Evropy)

Program VIII. mezinárodního setkání flašinetářů v Brně

Pondělí 14. 8. 2017
14.00 slavnostní zahájení – ústí ulice Kobližná na náměstí Svobody před Palácem šlechtičen (MZM)
15.00–17.00 flašinetáři v centru města – individuální vystoupení
Úterý 15. 8. 2017
14.00 flašinetáři v centru města – individuální vystoupení
15.45 sraz u Morového sloupu na náměstí Svobody a odtud půjdou před hotel Slavia
16.00 happening před hotelem Slavia
17.00 ukončení programu v centru Brna
19.00 benefiční koncert v Červeném kostele, jeho výtěžek věnují účastníci a TMB v plné výši ve prospěch Centra podpory lidí s autismem a jejich blízkých – Paspoint, z.ú.
Kostel bude otevřený od 18.00.

VIII. mezinárodní setkání flašinetářů v Brně pořádá Technické muzeum v Brně s podporou Ministerstva kultury České republiky v rámci projektu Kulturní aktivity 2017 a ve spolupráci s  Muzejní maringotkou a Moravským zemským muzeem.


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Letošní setkání flašinetářů se ponese ve znamení pouličního kabaretu – tisková zpráva (doc)

Letošní setkání flašinetářů se ponese ve znamení pouličního kabaretu – tisková zpráva (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/letosni-setkani-flasinetaru-se-ponese-ve-znameni-poulicniho-kabaretu/