Káva Lamplota – značka, která přežila desetiletí!

Káva Lamplota – tuto značku znaly důvěrně brněnské domácnosti v první polovině 20. století a také domácnosti v Ostravě, Olomouci anebo např. v Bratislavě. Dodnes na kávu Lamplota s uznáním vzpomínají dříve narození. K 140. výročí narození Huberta Martina Lamploty, zakladatele značky a obchodníka, otevírá od 5. 10. 2017 Technické muzeum v Brně výstavu.

„První obchod se smíšeným zbožím otevřel Hubert Lamplota roku 1902 na Obilním trhu v Brně naproti porodnici,“ upřesňuje lokalizaci kurátorka výstavy Naděžda Urbánková, „a protože veškeré peníze vložil do obchodu a jeho vybavení, spával ve skladišti vedle krámu.“ Jeho zákazníky byli především brněnští  Němci. „Hubert Lamplota pociťoval uspokojení, když svým německým zákazníkům prodával české výrobky v obalu v českých národních barvách,“ pokračuje Naděžda Urbánková. „Asi po dvouletém obchodování koupil malý bubínek na pražení kávy s plynovým zahříváním a vůní kávy lákal kolemjdoucí k nákupu. Tento reklamní krok se mu vyplatil, počet zákazníků stoupl.“

Více se o životě Huberta Lamploty mohou návštěvníci TMB dozvědět na výstavě s názvem Káva Lamplota – prvotřídní kvalita!  Výstava se podrobněji věnuje jeho dětství a mládí, mapuje jeho podnikatelské začátky, prvorepublikový rozmach, období protektorátu Čechy a Morava a době až do začátku 50. let 20.století. „V roce 1948 došlo ke znárodnění firmy i všech prodejen a začleněny byly pod značku Národní podnik Pramen,“ vzpomíná jeho praneteř Anna Lefnerová, „ale dědí (jak praneteře Hubertu Lamplotovi říkaly) se začal zabývat pěstováním růží a jabloní ve své zahradě v Letovicích nad koupalištěm, dokonce se s energií sobě vlastní a s pomocí rodiny pustil do chovu slepic. Zásoboval rodinu a přátele všemi produkty své činnosti.“

Na výstavě kurátorky Naďa Urbánková a Hana Bartošová úzce spolupracovaly se současnými nejbližšími příbuznými Huberta Lamploty – praneteřemi Annou Lefnerovou a Inkou Strakovou.

Hubert Martin Lamplota se narodil i zemřel v Letovicích (1877–1958). Základnu svého podnikání měl v Brně. Jeho přístroj na přípravu kávy Lamka (LAMplotův-KÁvostroj) získal oblibu v Evropě i zámoří. Výstava přibližuje osobnost s neutuchající energií a elánem tak silným, že jej neovlivnily ani velké politické zvraty. Přístupná bude do 18. 2. 2018.

Výstava: Káva Lamplota – prvotřídní kvalita!
Místo: Technické muzeum v Brně
Délka trvání: od 5. 10. 2017 do 18. 2. 2018

Kontakt pro média:
Kurátorka výstavy Naděžda Urbánková, urbankova@tmbrno.cz, 541 421 432

Partner výstavy: Rebelbean


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Káva Lamplota – značka, která přežila desetiletí! – tisková zpráva (doc)

Káva Lamplota – značka, která přežila desetiletí! – tisková zpráva (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/archiv-tiskovych-zprav/kava-lamplota-tz/