Větrný mlýn v Kuželově je po rozsáhlé obnově znovu otevřený
17. 7. 2019

Nejnovější aktuality

Technické muzeum v Brně po obnově otevírá národní kulturní památku Větrný mlýn v Kuželově

Větrný mlýn v Kuželově je jedním z mála dochovaných větrných mlýnů tzv. holandského typu s pevným kuželovitým korpusem a otočnou střechou.  Nachází se nad obcí Kuželov, v malebném prostředí Bílých Karpat. Pro letošní turistickou sezónu se mlýn otevřel až 17. 7. 2019, neboť procházel rozsáhlou obnovou.

Masivní kamenná stavba kuželovitého tvaru nese dřevěnou střešní konstrukci. Střecha je otočně uložená na opěrných kladkách na kolejnici, která je položená na horním okraji zdiva. Prostřednictvím dvou rumpálů, umístěných v nejvyšším podlaží, se střecha otáčí tak, aby větrné kolo bylo vždy nastaveno proti větru.

 „Některé dřevěné prvky mlýna, například hřídel a šindelová střecha, pochází ze sedmdesátých let minulého století, kdy mlýn prošel poslední větší opravou,“ říká garant památky TMB  Roman Kučera. „Letos při rekonstrukci specialisté vyměnili starou hřídel a čtyři kusy lopat. Střecha prošla kompletní výměnou šindele včetně plechové obšívky vrcholu střechy a plechové korouhvičky.“  Další opravy již nejsou z hlediska návštěvníka tak viditelné.  Došlo k sanaci trhlin nosného obvodového zdiva včetně částečné opravy vnitřních omítek, ke kompletní výměně narušených stropních trámů a také byla provedena částečná výměna tesařských prvků a technologických částí větrného mlýna.

Mlýn pochází z roku 1842. Více než sto let sloužil zemědělcům z okolních vesnic. Svou činnost ukončil v roce 1946. Ve třech podlažích se nacházejí vnitřní zařízení a strojní mechanismy mlýna. V nejvyšším si návštěvníci mohou prohlédnout větrné kolo, ve druhém je umístěné vlastní mlecí zařízení (tzv. české složení) a v přízemí se nachází moučnice.

„Obnova národní kulturní památky Větrný mlýn v Kuželově se uskutečnila za finanční podpory Jihomoravského kraje,“ uvedl náměstek ředitele TMB Josef Večeřa.  Muzeum získalo mlýn v roce 1974 a o čtyři roky později otevřelo pro veřejnost expozici větrného mlynářství a života na Horňácku.  Vedle mlýna stojí obytné a hospodářské budovy s expozicí horňáckého bydlení a hospodaření na přelomu 19. a 20. století. V roce 2010 byl mlýn prohlášen národní kulturní památkou.

První letošní akcí, která se zde uskuteční, je závěrečný koncert Horňáckých slavností – v neděli 21. 7. 2019. Od 14.00 v areálu mlýna vystoupí cimbálové muziky, soubory, sbory i  sólisté z Horňácka a podjavorinské oblasti  v pořadu s názvem  Rok pode mlýnem.

Časosběrné video z obnovy větrného mlýna, ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/vetrny-mlyn-v-kuzelove-je-po-rozsahle-obnove-znovu-otevreny/