Replika prvního vozu na světě v TMB
Replika vůbec první motorové tříkolky Benz obohatila sbírku automobilů Technického muzea v Brně

Nejnovější aktuality

Motorová tříkolka Benz

V roce 1885 v Mannheimu předvedl Carl Friederich Benz první motorový vůz, který začátkem roku 1886 obdržel patent, známý pod číslem 1. Jeho prodej se nesetkal s velkým zájmem, dokud „propagaci“ nevzala do svých rukou jeho žena Bertha. Údajně bez vědomí svého manžela vyjela 5. srpna roku 1888 (letos je to 130 let) z Mannheimu do svého rodného města  Pforzheimu.  Se syny zdolala dálku 106 km bez nehody,  i když s technickými problémy.  Například palivo zanášelo karburátor a docházelo k jeho ucpávání.  Bertha Benzová  k jeho čištění používala ryze ženskou pomůcku – úzkou sponu do vlasů.  Po cestě také neměla kde dočerpat potřebné palivo, vůz byl první na světě, který jezdil na benzín,  a dočasnými čerpacími stanicemi se staly lékárny na dané trase. Bertha Benzová vyjela za svítání z Mannheimu, do Pforzheimu  dojela  k večeru.

Svým počinem přitáhla zájem o vůz nejen přihlížejících obyvatel, ale také novinářů. Rozptýlila pochybnosti o tom, že vůz je nespolehlivý a není bezpečný.  Jeho prodeji se začalo dařit. Tříkolka odstartovala rozvoj automobilového průmyslu.

Replika prvního vozu na světě je od srpna 2018 jako součást expozice Historická vozidla k vidění v Technickém muzeu v Brně.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/replika-prvniho-vozu-na-svete-v-tmb/