Přímý přenos z Marsu: přistání na jedničku s hvězdičkou

Nejnovější aktuality

Ve čtvrtek 18. února se nad planetou Mars odehrálo drama, kde hlavní roli hrál lidský důvtip, um a technika hodná 21. století. Americký rover Perseverance během sedmi minut snížil svoji rychlost z 6,1 km/s na nulu a dosedl do kráteru Jezero. Díky komentovanému přímému přenosu jste mohli být při tom.

„Přistání na Marsu se může zdá jako rutina, ale není to tak,“ vysvětluje kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl. „Sonda musela při přistání vykonat skoro třicet tisíc úkonů. Ty musely následovat v přesně určeném sledu, nic se nesmělo pokazit nebo vynechat. Prakticky žádné systémy nebyly zálohované nebo zdvojené, vše muselo proběhnout na první dobrou. Nešlo přitom o do kamene vytesanou sekvenci příkazů, palubní počítače musely reagovat na aktuální situaci. Dokonce i místo přistání si rover Perseverance vybral sám.“

 

Přímý přenos s podrobným vysvětlením přistávacího manévru, informacemi o aktuální kosmické výpravě i dalších sondách určených k průzkumu Marsu společně připravilo Technické muzeum v Brně, Hvězdárna a planetárium Brno a portál Kosmonautix.cz. Napínavým večerem plným napětí a překvapení provázeli Tomáš Přibyl (Technické muzeum v Brně) a Dušan Majer (Kosmonautix.cz).

Přetížení až 15 g (tedy patnáctinásobek našeho běžného pozemského), teplota až 2100 stupňů Celsia během brzdění o atmosféru, předtím sedm měsíců ve vakuu a mrazu kosmického prostoru; start na palubě rakety spojený s dalším přetížením, vibracemi a hlukem v to nepočítaje – tím vším si musel rover Perseverance projít na své cestě na Mars. Výsledek ale může stát za to: přistál v kráteru Jezero (pojmenovaný je podle města v Bosně a Hercegovině), kde byla před 3,5 až 3,9 miliardami let vodní plocha zásobovaná třemi řekami. Bylo tu teplé, vlhké a stabilní počasí – pokud se někde měl šanci vyvinout na Marsu v minulosti život, je to právě zde.

V pondělí 22. února zveřejnila NASA fotografie a videosekvence přistávající sondy ve vysokém rozlišení. Posaďte se a záběry si vychutnejte. Doslova berou dech. To, o čem jsme nedávno mohli jen snít, je dnes realitou.

 

 

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/primy-prenos-z-marsu-pristani-na-jednicku-s-hvezdickou/