Představujeme: Mapa jako Brno
Zážitek, jaký nikde jinde nenajdete

Nejnovější aktuality

Představujeme: Mapa jako Brno

Zážitek, jaký nikde jinde nenajdete

Z Technického muzea v Brně je to teď všude blízko. Dva kroky – a jste na Špilberku. Tři – a stojíte u Brněnské přehrady. Pět kroků stačí, abyste se dostali k automotodromu. A pokud uděláte stejných pět kroků, ale opačným směrem, ocitnete se na letišti v Tuřanech. A to vše díky unikátnímu projektu „Mapa jako Brno“.

Ten představuje jedinečnou ortofotomapu Brna a přilehlého okolí umístěnou na podlaze. Má rozměry 444 x 765 cm, takže její plocha je 34 metrů čtverečních. „Jako na dlani“ zachycuje plochu přes 300 kilometrů čtverečních. Pro představu: město Brno má oficiálně 230,18 km2.

„Chtěli jsme ukázat Brno z úplně nové perspektivy. Nenechte se přitom mýlit, nejde jen o nadhled. Celá mapa je úžasným strojem času. Brno je bohaté na technické památky a mapa ukazuje nejen stávající, ale i zaniklé či zanikající objekty jako továrny, železniční vlečky či vodní stavby,“ uvádí náměstek ředitele Technického muzea v Brně Josef Večeřa.

Mapa je instalována před expozicí leteckých motorů. Ovšem reálně má přesah do mnoha dalších oborů. Můžete na ní nalézt stopy proměn města: třeba vývoj závodního okruhu, průmyslových oblastí, tramvajových tratí… K mapě připravuje Technické muzeum v Brně bohatý doprovodný program.

Mapa byla nafotografována loni v březnu z letadla a vznikla z předlohy s rozlišením 10 cm/pixel. Takové rozlišení samozřejmě mapa na podlaze nemá, ale i tak se na ní dají najít věci netušené.

„Jakmile to bude možné, přijďte se podívat,“ zve do Technického muzea v Brně Josef Večeřa. „Už teď se těšíme, až se po mapě proběhne třída školáků a budou hledat svoji ulici, dětské hřiště, školu nebo jiné oblíbené místo.“

Mapa jako Brno vznikla ve spolupráci s firmou TopGis a Magistrátem města Brna (Odbor městské informatiky, oddělení GIS).

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/mapa-jako-brno/