Duben ve znamení kosmických letů: Gagarin i Crew Dragon
Technické muzeum v Brně připomnělo minulost, současnost a budoucnost dobývání vesmíru

Nejnovější aktuality

Duben ve znamení kosmických letů: Gagarin i Crew Dragon

Technické muzeum v Brně připomnělo minulost, současnost a budoucnost dobývání vesmíru

Letos v dubnu se nám krásně sešla historie, současnost a budoucnost pilotovaných kosmických letů. Historii představovalo šedesáté výročí letu prvního člověka na oběžnou dráhu, sovětského pilota Jurije Alexejeviče Gagarina. Současnost start moderní pilotované lodi Crew Dragon s americko-japonsko-evropskou posádkou na Mezinárodní kosmickou stanici. A budoucnost zahájení ambiciózního programu stavby nové čínské kosmické stanice.

 

Všechny tyto události si Technické muzeum v Brně připomnělo programem realizovaným ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno. Nejprve komponovaným pořadem „Dobrý den, majore Gagarine“ 12. dubna: program začal rekonstrukcí historického letu Jurije Gagarina v podání kurátora letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáše Přibyla a následně pokračoval živým vysíláním realizovaným Českým rozhlasem Brno. Vzácným hostem byl první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Záznam pořadu:

V pátek 23. dubna jsme pak pro zájemce připravili živé vysílání startu kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX. (Vzpomínáte si ještě na loňský květen, kdy pandemická situace dovolovala uskutečnit živě komentovaný přenos první mise této lodi v prostorách Technického muzea v Brně?) V živém vysílání měli diváci možnost zažít pravé a nefalšované emoce – a také jsme se podívali na ambiciózní projekt stavby nové čínské kosmické stanice, o které ještě hodně uslyšíme.

Záznam vysílání:

„Po letech jistého útlumu zažívá kosmonautika velkou renesanci. Letošní duben byl přitom mimořádný, protože kromě připomínky výročí Jurije Gagarina, startu lodi Crew Dragon společnosti SpaceX nebo zahájení budování čínské kosmické stanice došlo třeba k premiérovým letům vrtulníku Ingenuity na Marsu, výběru budoucího amerického lunárního modulu nebo k tomu, že první obří raketa SLS pro lunární pilotovaný program dorazila na Floridu a zahájila předstartovní přípravy,“ komentuje kurátor letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl. „Jsem rád, že Technické muzeum v Brně může pomáhat s popularizací těchto událostí. Právě dnes se totiž rodí naše kosmická budoucnost.“

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/aktuality/duben-ve-znameni-kosmickych-letu-gagarin-i-crew-dragon/