Zločinu na stopě – rodinný den v TMB
25. 3. 2023, 10.00–17.00
Hlavní budova muzea
Moto: „Každý kontakt zanechá stopu“
Edmond Locard, 1920
V současné době jsou velmi populární nejrůznější filmy a seriály s kriminalistickým námětem. Řada diváků by si práci detektiva ráda sama vyzkoušela. I naši maskoti Šroubek a Matička si na detektivy zkusili zahrát. Je ale práce kriminalisty ve skutečnosti opravdu tak akční a dobrodružná, jak to vidíme v televizi?
Při letošním rodinném dni se pokusíme na toto téma odpovědět. A protože žádný učený z nebo nespadl, je potřeba naše budoucí detektivy nejprve něčemu naučit. Proto se část expozic ve druhém patře muzea promění v „kriminalistickou akademii“. Děti v ní získají základy daktyloskopie, trasologie a mechanoskopie, vyzkouší svůj postřeh při portrétní identifikaci a nahlédnou i do biologické „laboratoře“. Metody si samy vyzkouší a zájemci se dozvědí i spoustu zajímavostí. Že nevíte, o čem se tu mluví?
Daktyloskopie je nauka o „obrazcích papilárních linií“ na prstech, dlaních a chodidlech. Všimli jste si, že na vnitřní straně konců prstů máte různě stočené a zahnuté čáry? Tak to jsou ony. Vytvářejí kresbu, která je jedinečná a je pro každého člověka „osobním podpisem“, který zanechává všude, na co sáhne. Dá se proto využít v kriminalistice, ale můžete ji využívat třeba i při odemykání mobilu.
Trasologie nejčastěji zkoumá stopy bot nebo pneumatik. Tato metoda patří mezi vůbec nejstarší. Ve slavném seriálu Dobrodružství kriminalistiky jí byl věnován hned první díl. Mezi trasologické stopy patří také třeba otisk rtů na skleničce nebo otisk zubů v nakousnutém jablku. Časté jsou i otisky uší. Víte proč? Pachatel poslouchal s uchem na dveřích, jestli je někdo doma.
Mechanoskopie je disciplína zkoumající stopy nástrojů. Za první republiky detektiv podle způsobu „rozpáraného“ trezoru většinou hned věděl, na kterého kasaře zaměřit pozornost. Dnes se jedná hlavně o vypáčená okna a dveře, zničené zámky nebo rozbité sklo. Při naší akci se také dozvíte, že základy tohoto oboru položil český četník Ladislav Havlíček.
Kriminalistická biologie a medicína jsou také klíčové, zejména u nejzávažnější trestné činnosti. Krev a DNA jsou důležité stopy, které často pachatele usvědčí. Také tady mají naše země úspěch – Jan Janský sice za objev krevních skupin na rozdíl od svého rakouského kolegy Nobelovu cenu nezískal, ale někteří odborníci jeho prvenství uznávají. I naše kriminalistika drží krok s tou světovou – analýza DNA byla v Československu použita k objasnění vraždy pouhé tři roky po světové premiéře ve Velké Británii. Vzhledem k zaměření programu na dětského návštěvníka bude tento obor zmíněn pouze okrajově. Děti si vyzkouší jednoduchou laboratorní práci a prozkoumají vlas a textilní vlákno pod mikroskopem.
Portrétní identifikace je pro policisty také velmi důležitá. Sestavit popis pachatele nebo svědka ale není vůbec jednoduché. Máte dobrý postřeh? Dokážete popsat lidi, které jste potkali cestou do školy, v obchodě nebo na zastávce?
Přehled metod a předmět jejich zkoumání bude námětem dalšího stanoviště. Připomeneme si i slavné televizní detektivy. Zde si, jak předpokládáme, zasoutěží hlavně rodiče.
Nezapomeneme ani na prevenci kriminality. Materiály nám poskytla Policie ČR, Městská policie Brno a Hasičský záchranný sbor JMK. Hasiči přislíbili i aktivní účast.
A jako u každé školy i zde čeká na absolventy závěrečný test znalostí. Ale nebojte se, „zkušební komisař“ všem pomůže a poradí.
Po absolvování naší „Kriminalistické akademie“ čeká malé detektivy nebo jejich rodinné týmy VYŠETŘOVÁNÍ SKUTEČNÉHO PŘÍPADU – ÚNOSU V MUZEU. Našeho maskota Šroubka někdo unesl a jeho zoufalá kamarádka Matička žádá o pomoc. Naštěstí tu máme spousty vyškolených detektivů, kteří teď mají příležitost si nabyté znalosti v praxi vyzkoušet. Po poradě s „policejním vyšetřovatelem“ musí dát dohromady údaje z výslechu podezřelých, srovnat otisk prstu sejmutý na místě činu s otisky podezřelých, podobně vyhodnotit i otisky bot a otisk kleští na zajištěném materiálu. Věříme, že díky šikovnosti našich detektivů vše dobře dopadne, pachatel bude odhalen a snad se najde i náš ztracený maskot Šroubek.
Akce je vhodná pro děti od 6 let (čím bude dítě mladší, tím náročnější pro jeho doprovod bude vysvětlit mu souvislosti).
Jako partner se na programu podílí Klub policejní historie Brno. Děkujeme.
Akce se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna.
Video z akce, ©Technické muzeum v Brně