Za Maryšou do Těšan
akce pro rodiny s dětmi
Kovárna v Těšanech, 15. 7. 2023

Výstavy a akce

Za Maryšou do Těšan

15. 7. 2023
Kovárna v Těšanech

V rámci Putování se Šroubkem a Matičkou se v polovině července podíváme do Těšan – malebné obce na pomezí Brněnska a Hanáckého Slovácka. Technické muzeum v Brně zde má ve své správě barokní kovárnu, do které vás Šroubek a Matička srdečně zvou. Při akci kovárna ožije, a to nejen dětskými hlásky. Za kovadlinu se postaví mistr kovář, který všechny zájemce zasvětí do svého řemesla. Pod jeho vedením si návštěvníci mohou vlastnoručně vykovat hřebík a odnést si ho domů na památku.

Kromě těšanských kovářů, kteří bývali vyhlášenými mistry, si připomeneme ještě jednu těšanskou osobnost – Maryšu. Stejnojmenné drama bratří Mrštíků se totiž odehrává v Těšanech a předobrazem této postavy byla paní Marie Turková, rozená Horáková, z Těšan. Jak to bylo doopravdy a zda skutečně svého manžela otrávila jedem v kávě, se dozvíte na naší akci. Nahlédnete také do života na vesnici, a tentokrát speciálně do kuchyně a sadu. Hlavní téma červencové akce je totiž sladké a voňavé – med.

Budeme si o něm povídat s těmi nejpovolanějšími – místními včelaři, kteří slíbili i malou ochutnávku. Do Těšan vás těmito slovy zve pan Lukáš Franěk: „Včelařství je odedávna spjato se zemědělskou krajinou českého i moravského venkova. Proto můžete v kovárně v Těšanech nahlédnout do života pilných včel i jejich chovatelů, včelařů. Na programu je pro vás připravena ukázka včelařského vybavení včetně ukázky vytáčení medu. Děti se dále mohou těšit na ruční výrobu svíček z voskových mezistěn a ukázku odlévání vosku, zdobení medových perníčků či další soutěže se včelařskou tematikou. Instalován zde bude prosklený pozorovací úl, kde můžete nahlédnout do života včelstva. Na informačních panelech se pak dozvíte mnohá zajímavá fakta o včelařství. Pro všechny návštěvníky je připravena ochutnávka medů a dalších včelích produktů, dospělí mohou vyzkoušet vzorky medoviny. Med a výrobky z něj budou i k zakoupení. Zájemci o historii budou moci nahlédnout do včelařských kronik včelařských organizací z Diváků a Těšan.“

 POZOR, AKCE NENÍ VHODNÁ PRO OSOBY ALERGICKÉ NA VČELÍ A VOSÍ BODNUTÍ!

Včelařskou část programu pro vás chystají včelaři z okolních obcí, členové Základních organizací Českého svazu včelařů Diváky a Těšany.

Základní organizace v Divákách vznikla v roce 1907. K jejímu vzniku velkou měrou přispěli i bratři Mrštíkové, autoři zmiňovaného dramatu Maryša. V současné době tato základní organizace sdružuje celkem 30 členů v obcích Diváky, Nikolčice a Šitbořice, kteří dohromady obhospodařují více než 300 včelstev.

Spolek v Těšanech byl založen 6. ledna 1957. Vznikl jako sdružení včelařů ze tří obcí: Moutnice, Těšany a Nesvačilka. Včelařů tenkrát bylo 14, společně měli 135 včelstev a dostali název ZoČSV Těšany. V současné době organizace stále sdružuje tyto tři obce, těšanských včelařů je 8, moutnických 10 a v Nesvačilce je včelař jeden. Dohromady organizace obhospodařuje cca 180 včelstev.

Kromě programu odehrávajícího se přímo na kovárně mohou zájemci absolvovat trasu s úkoly, která je zavede na různá místa v obci a při jejichž plnění se dozvědí další zajímavosti. Za splnění úkolů je pak čeká zmrzlina v restauraci se symbolickým názvem Maryša.

Akce se koná za finanční podpory Jihomoravského kraje.

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/za-marysou-do-tesan/