Za Enigmou do Technického muzea v Brně
Doprovodný přednáškový cyklus k výstavě Enigma – tajný svět šifer
28. 5. – 18. 6. 2024

Výstavy a akce

Za Enigmou do Technického muzea v Brně

Doprovodný přednáškový cyklus k výstavě Enigma – tajný svět šifer

Přijďte se podívat do Technického muzea v Brně na originální šifrovací stroj Enigma typ M3 z roku 1943 a zároveň si poslechnout přednášky na zajímavá témata z dějin šifrování.
Prohlídka výstavy bude následovat vždy po skončení jednotlivých přednášek.
Vstup je zdarma.

úterý 28. května 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Prolomení šifry Enigma
doc. RNDr. Jiří Tůma, DrSc. (Univerzita Karlova)

Polská odposlechová služba zachytila během roku 1926 německou vojenskou komunikaci šifrovanou neznámou šifrou. Odstartovala tak fascinující intelektuální souboj mezi polskými a později (od roku 1939) také britskými kryptoanalytiky a jejich německými oponenty. Souboj skončil naprostým vítězstvím spojenců. Slavný britský matematik Alan Turing (1912–1954) navázal na práci Mariana Rejewského (1905–1980) a k rutinnímu luštění zpráv šifrovaných Enigmou sestrojil první programovatelný počítač. Spolu s mnoha dalšími spolupracovníky tak oba zachránili nejen milióny životů zkrácením druhé světové války, ale hlavně otevřeli dveře do současného věku počítačů a umělé inteligence.

úterý 4. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Šifra – tajný spoločník ľudskej komunikácie
Ing. Peter Drozd (Slovenské technické múzeum, Košice)

Človek svoje okolie aktívne pozoroval od nepamäti. Záviselo od toho jeho prežitie a bezpečnosť. Tento typ pozorovania okolia mal aj praktický význam z hľadiska učenia a výchovy. Význam pozorovania okolia sa začal meniť nástupom triednej spoločnosti a vytvorením súkromia ̶ domu, mesta alebo štátu. Dôsledkom zhromažďovania väčšieho počtu ľudí s tým istým jazykom dorozumievania na určitom mieste viedlo vzniku písma. Tieto informácie bolo potrebné často utajovať. Potreba šifrovania správ tak siaha hlboko do minulosti. Šifrovanie bolo využívané pri správach medicínskeho charakteru, při nákupe a predaji hospodárskych zvierat a nehnuteľností, při nových technických postupoch a asi najviac při vojenských aktivitách. Tak ako sa rozvíjal technický pokrok a rástla gramotnosť obyvateľstva, zdokonaľovali sa aj techniky šifrovania.

úterý 11. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Enigma v bitvě o Atlantik
Lukáš Visingr

Prolomení šifrovacího systému Enigma zásadně ovlivnilo ponorkové a protiponorkové operace v Atlantiku. Spojenci mohli daleko účinněji vzdorovat německým ponorkám a chránit své konvoje plující mezi USA a Velkou Británií, což se ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů pro výsledek celé války.

úterý 18. června 2024, 17.30 hod., velký přednáškový sál TMB
Šifry běžného dne
Radim Čerešňák (Kyndryl Client Center, s.r.o.)

Víte, že se s šifrováním a kódováním potkáváte každý den? Jaké je tajemství platební karty? Co skrývá pípnutí zboží na pokladně? Jaká je souvislost mezi Morseovkou a Braillovým písmem? Není dna jako DNA.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/za-enigmou-do-technickeho-muzea-v-brne/