Z expozice nejstarších mikroskopů přímo do výrobních laboratoří
edukační video

Výstavy a akce

Z expozice nejstarších mikroskopů přímo do výrobních laboratoří

Pojďte s námi proletět sedmdesátiletou historií, která uplynula od výroby prvního elektronového mikroskopu v Československu. V exkurzi zavítáme do prostor Technického muzea v Brně, kde mimořádně spustíme ty nejstarší přístroje a ocitneme se i v laboratořích s nejpřísnějšími podmínkami na výrobu špičkových elektronových mikroskopů – v brněnské firmě Thermo Fisher Scientific.

Technické muzeum v Brně má ve své expozici ojedinělou sbírku historických mikroskopů, která je nezpochybnitelným důkazem toho, jak se Brno stalo městem elektronové mikroskopie, městem, odkud dnes mikroskopy putují do celého světa. Pojďte se s námi podívat do okulárů nejstarších mikroskopů, z kterých se fenomén elektronové mikroskopie postupně vyvíjel. Jak vypadaly mikroskopy kdysi a jak vypadají dnes? Kam jsme se za tu dobu posunuli?

Exkurzí vás provede dlouholetý odborník na elektronovou mikroskopii Miroslav Bochníček (Thermo Fisher Scientific)

Budova Technického muzea v Brně patřila v minulosti státnímu podniku Tesla a právě zde se elektronové mikroskopy před více než půlstoletím začaly sériově vyrábět. Mikroskopy vyrobené v Československu se brzy proslavily po celém světě. Muzejní expozice elektronových mikroskopů se nachází na místě, kde jejich výroba začínala a jeden konkrétní exponát – elektronový litograf BS 601 – teď stojí jen pár metrů dál od místa, kde byl kdysi vyroben.

Na originálních předmětech je vysvětlený princip a funkce mikroskopu světelného a elektronového. Závěr celé expozice tak odkazuje na výzkum a výrobu elektronových mikroskopů, které byly díky Ústavu přístrojové techniky ČSAV a národnímu podniku TESLA BRNO soustředěny právě do Brna. Skutečnou raritou je stolní elektronový mikroskop BS 242 oceněný zlatou medailí na výstavě Expo 58 v Bruselu. Expozice je stálá a můžete ji navštívit během celého roku.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/z-expozice-nejstarsich-mikroskopu-primo-do-vyrobnich-laboratori/