X. Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně
produkce v ulicích města Brna a benefiční koncert
9.–11. 8. 2019

Výstavy a akce

Už podesáté pořádá Technické muzeum v Brně Mezinárodní setkání flašinetářů, aby tak na tři dny vrátilo do města atmosféru zábavy z 19. století. Flašinetáři z evropských zemí přivezou do Brna svoje malované kolovrátky, aby oživili ulice města hudbou a zpěvem a připomněli tak tradici jarmarečních oslav, které se konaly více než před sto lety. Brňané i návštěvníci města je budou moci potkat v ulicích historického centra ve dnech 9.–11. 8. 2019 v odpoledních hodinách.

Mezinárodní setkání flašinetářů vyvrcholí slavnostním benefičním koncertem: Kdyby tisíc flašinetů, v neděli 11.8. v 19.00 v Českobratrském evangelickém chrámě J. A. Komenského (tzv. Červený kostel) na Komenského náměstí. Zazní francouzské šansony, sakrální písně, nejznámější operní skladby, ale i tradiční české písně. S hudbou a zpěvem zazní např. Ave Maria, Hallelujah či píseň Non, je ne regrette rien, kterou proslavila Édith Piaf.
Vstupné 50 Kč bude věnováno v plné výši na podporu asociace Paspoint, z.ú., která přináší pomoc lidem s poruchami autistického spektra.

Program

pátek 9. 8., centrum města
cca 16.00–18.00 První pouliční produkce letošního roku – hudba a zpěv domácích i zahraničních flašinetářů např. z Francie, Německa, Švýcarska či Slovinska
sobota 10. 8., náměstí Svobody
cca 14.00 Slavnostní otevření X. Mezinárodního setkání flašinetářů: představení účastníků z evropských zemí. Náměstí Svobody rozezvučí hrací stroje všech flašinetářů – za doprovodu pouličních umělců loutkového Divadla v kufru, Muzejní maringotky a dalších
15.00–18.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích centra města
15.00–18.00 Velkorozměrové jarmareční flašinety před kostelem svatého Tomáše na Moravském náměstí
neděle 11. 8., centrum města
14.00–16.00 Produkce flašinetářů v dobových kostýmech v ulicích Brna
14.00–17.30 Velkorozměrové jarmareční flašinety před kostelem svatého Tomáše na Moravském náměstí
16.00–16.30 Průvod účastníků setkání flašinetářů s hudbou a zpěvem z náměstí Svobody k hotelu Slavia
16.30–17.30 Happening před hotelem Slavia, písně na přání a k tanci
19.00 Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského (tzv. Červený kostel)
Závěrečný benefiční koncert X. Mezinárodního setkání flašinetářů: Kdyby tisíc flašinetů

Seznam účastníků X. Mezinárodního setkání flašinetářů v Brně

Jan Bondra (ČR)
Prezident sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně, flašinetář, sběratel, restaurátor mechanických hracích strojů.

Christa a Kurt Hohnhäuserovi (DE)
Manželé flašinetáři, kteří pořádají každoroční setkání flašinetářů a buskerů v Berlíně, kde se scházejí zástupci ze všech kontinentů. V rámci berlínského festivalu se uskutečňuje vyhlášený slavnostní pochod po známé Potsdamerstrasse. V Brně se budou prezentovat historickými flašinety – nástroji jako Bacigalupo Barrel Organ z roku 1920 a 31 Raffin Note Organ z roku 1983.

Flavio Pedrazzini (IT)
Flašinetář, hudebník a mechanik, který spolu se svými přáteli ve skupině Organo di Barberia Musicalia, Cesena sestavuje zařízení pro digitalizaci hudebních záznamových pásů různých mechanických hracích strojů, jako jsou pianoly, orchestriony a flašinety.

Mariana a Tomáš Plaszky (SK)
Manželé Mariana a Tomáš Plaszky jsou nejen vášnivými flašinetáři, ale jsou rovněž vodiči marionet a herci Divadla v kufri v Košicích.

Muzejní maringotka (ČR)
Muzejní maringotka je volné sdružení amatérů a profesionálů zajímajících se o tradiční lidové loutkářství a loutkoherectví. Je to divadelní ochotnická skupina, která se zrodila začátkem 70. let 20. století z entuziasmu muzejníků a několika spolupracovníků Moravského zemského muzea, aby „přivedla zpět na scénu“ loutky dávných marionetářů, uložené ve sbírce muzea. Na počátku stálo uvedení loutkové hry „Don Šajn“ z tradičního loutkářského repertoáru v červnu 1970 v Moravském muzeu v Brně, které pak bylo mnohokrát variováno a reprízováno.

Rastislav Tepina Rastko (SLO)
Prezident Evropské asociace flašinetářů. Herec a flašinetář společnosti GUD Kranjski komedijanti Kranj, Slovinsko.

Joachim Petschat (DE)
Prezident flašinetářského německého spolku Club Deutscher Drehorgelfreunde (CDD), který sdružuje cca 700 členů. Klub vydává periodický časopis a pořádá velká mezinárodní setkání flašinetářů. Během letní sezony je každý víkend v německých zemích pořádaný nějaký festival či setkání a flašinetářství je velice populární koníček. Existují i současní výrobci flašinetů, záznamových pásů s písněmi, doplňků a kostýmů.

Zdeněk Polášek, Pavla Burdková (ČR)
Flašinetáři Pavla a Zdeněk z Ostravy jsou zanícenými pouličními umělci a pořádají či přijíždějí na různá setkání v České republice i v zahraničí, kde provozují klasický pouliční busking.

Wlodzimierz Niewitecki (PO)
Wlodzimerz Niewitecki je flašinetářem od roku 2011, kdy si koupil první flašinet. Žije blízko města Jelenia Gora a zúčastňuje se festivalů nejen v Polsku, ale také v mnoha evropských zemích.  Na svém flašinetu hraje lidovou i klasickou hudbu.

René Spinnler (SUI)
Žije ve švýcarském městě Zunzweg, hraje na historickém mechanickém hudebním nástroji Ariston, vyrobeném  firmou Paul Ehrlich, Leipzig po roce 1882. Historické mechanické hudební nástroje také restauruje a jeho Ariston 24 je nejstarší na letošním setkání flašinetářů v Brně.

Jocelyn a Michel Cochard (FR)
Žijí v Charleville-Meziéres ve Francii a hrají a zpívají klasické francouzské šansony. Jejich syn Sebastien Cochard vyrábí kartonové pásy všech možných žánrů pro flašinetáře v celé Evropě.

Angelika a Hagen Wiemann (DE)
Žijí v Berlíně a hrají a zpívají lidové písně i klasickou hudbu.

Marcela a Antonín Švejdovi (ČR)

Catherine Greuillet a Jean-Jacques Mercier (FR)
Přitahována sakrální a starověkou hudbou, Catherine Greuillet se podílela na založení souboru Demoiselles de Saint-Cyr. Některé z jejích písní byly oceněny titulem „Victoire de la Musique“ v kategorii barokní zpěv. Album „Motets et Hymnes de l’Eglise“ z její tvorby získalo ocenění „objev roku“ od redakce časopisu Le Monde de la Musique. Hodně jejích nahrávek je oceňováno odborným francouzským a zahraničním tiskem.
Jean-Jacques Mercier je bývalý profesor hudební akademie s letitými zkušenostmi z oborů klasická kytara, basa a zpěv. Má za sebou hodně zkušeností s žánry jako jsou chorál, kabaret, opera, rock, jazz či francouzská píseň. Autor, skladatel a interpret písní pro děti.

 

Fotky z předchozích ročníků ©Technické muzeum v Brně

 

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/x-mezinarodni-setkani-flasinetaru-v-brne-2019/