V kraji řeky Sázavy
akce pro rodiny s dětmi, Šlakhamr v Hamrech n. Sázavou
6. 8. 2022

Výstavy a akce

V kraji řeky Sázavy

6. 8. 2022, 10.00–17.00
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Pojďte s námi poznávat malebný kout Vysočiny!

Technické muzeum v Brně má ve své správě také jednu památku v kraji Vysočina – Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Objekt býval hamrem, pak obilným mlýnem a nyní zde najdete expozici hamernictví. Jádrem expozice je velké hamerské kladivo, které v sobotu 6. srpna 2022 mají návštěvníci možnost vidět v provozu.

Muzeum zde na tento den připravuje akci pro širokou veřejnost s názvem V kraji řeky Sázavy. Akce na Šlakhamru mají už svou tradici, proběhly tu programy na nejrůznější témata od kovářství, přes večerníčky, pohádky, pravěk, detektivní pátrání až po retro výlet. „V letošním roce jsme se rozhodli, že přiblížíme návštěvníkům nejen vlastní Šlakhamr, ale také širší okolí naší památky. Protože právě místní krajina se svými zdroji a možnostmi stála za vznikem původního hamru. I v současné době turistického ruchu člověk nepřijíždí pouze na jednu památku, ale zajímá se také o objekty v okolí. A Žďársko určitě má co nabídnout.“ přibližuje téma akce Alena Najbertová, lektorka Technického muzea v Brně, která program připravuje.

Na co se tedy návštěvníci, kteří v sobotu 6. 8. na Šlakhamr zavítají, mohou těšit? Po celý den budou probíhat tradiční kovářské ukázky, a to jak na ručních kovadlinách, tak na velkém hamerském kladivu. Pro rodiny s dětmi, nebo i hravé dospělé, budou připravena zábavně naučná stanoviště inspirovaná hamrem i okolní krajinou. Můžeme je rozdělit do tří okruhů – příroda, tradiční řemesla a nářadí, a pověsti a památky.

Konkrétně budeme např. poznávat stromy a přírodniny, návštěvníky čeká ukázka sklářství, dozvědí se o hamernictví, budou poznávat a hledat různé staré nářadí a nástroje, a odnesou si také tipy na zajímavosti v okolí. Připomeneme místa nedaleko hamru jako je Olšiakova socha Mamut, Rozštípená skála nebo místo Na konci světa, ale také např. památku světoznámou, zapsanou na seznamu UNESCO kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a mnoho dalšího.

Těšíme se na vás v malebném údolí řeky Sázavy.

Foto ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/v-kraji-reky-sazavy-2022-08-06/