Umění emailu / Technika smaltu
Katalog výstavy získal III. cenu v Národní soutěži Gloria Musaealis 2017
31. 10. 2017 – 3. 6. 2018

Výstavy a akce

Výstava odkrývá tajemství techniky, která prostřednictvím ohně spojuje dva tak rozdílné materiály, jako jsou kov a sklo. Nabízí souhrnný pohled na historii emailu/smaltu, který se již přes tři tisíce let používá k výzdobě i ochraně kovových předmětů. Jedná se o vůbec první projekt v České republice, který se věnuje tomuto tématu v takovém rozsahu.

První část výstavy představuje dějiny emailérství od starověku do počátku 20. století prostřednictvím rozsáhlé kolekce předmětů z řady českých a slovenských muzeí, galerií i soukromých sbírek. Emailové aplikace najdeme na různorodé škále artefaktů od liturgických a korunovačních klenotů přes šperky či miniatury až po hodinky. Zahraniční unikáty jsou prezentovány na fotografiích, díky spolupráci s institucemi jako British Museum, Victoria & Albert Museum, Metropolitní muzeum umění v New Yorku apod.

Druhá část výstavy je věnována technickému smaltu, se kterým se setkáváme doslova od rána do večera. Každý zná smaltované nádobí, cedule a vany, ale možná někoho překvapí, že smalt je i hi-tech technologií budoucnosti. Výstava přiblíží také problematiku restaurování artefaktů zdobených emailem a prezentuje díla současných tvůrců využívajících techniky emailu/smaltu v umělecké tvorbě. Součástí výstavy je interaktivní koutek pro děti i dospělé.

Výstava potrvá od 31. 10. 2017 do 3. 6. 2018.

Doprovodné výstavy

31. 10. – 31. 12. 2017 Smaltování ve výtvarném klubu Artissimo
13. 3. – 8. 4. 2018 Výstava řádů a vyznamenání Československa – artefakty ze soukromé sbírky JUDr. Vladimíra Jaška, Ph.D., LL.M.
10. 4. – 3. 6. 2018 Současný šperk s emailem

Změna doprovodných výstav vyhrazena.

Katalog

K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog.

více info / e-shop

 

 

Technické muzeum v Brně obdrželo cenu v Národní soutěži muzeí Gloria Musaealis za katalog k této výstavě:

Ve čtvrtek 17. 5. 2015 se od 14.00 konalo vyhlášení výsledků XVI.  ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musaealis. V kategorii Muzejní publikace roku obdržel cenu za třetí místo právě tento  katalog – Umění emailu: Technika smaltu.

Vybíráme ze zdůvodnění poroty: „Publikace je v českém i mezinárodním kontextu prvním souhrnným pojednáním o problematice smaltu/emailu v celé šíři jeho užití, podob, zpracování a vývoje…

… Fotograficky a komentářem jsou představeny zásadní artefakty světového významu ze zahraničí (z nichž některé byly takto zpřístupněny vůbec poprvé) i z našeho území.

… Významnou kapitolou v katalogu je péče o artefakty se smaltem, jež byla připravená s využitím podkladů od zkušených restaurátorů, kteří se ve své praxi s restaurováním nebo výrobou replik nejvýznačnějších artefaktů se smaltem setkali.

Graficky zdařile pojednaný katalog a kvalitní tisk přispívají k popularizaci smaltu/emailu u širší i odborné veřejnosti…“

Jména autorů textů: Martin Hložek, Alena Krkošková, Alena Selucká, Pavla Stöhrová, Magdalena Urbanová

Do této kategorie se přihlásilo přes 40 publikací.

Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií ČR, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.

Foto z výstavy

Záštitu výstavnímu projektu udělil ministr kultury České republiky Mgr. Daniel Herman.

 

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/umeni-emailu-technika-smaltu/