Sledujte živě: ubráníme Zemi před vražedným asteroidem?
Ostrý test planetární obrany proběhne dnes v noci!
26. 9. 2022

Výstavy a akce

Sledujte živě: ubráníme Zemi před vražedným asteroidem?
Ostrý test planetární obrany proběhne dnes v noci!

Nevíme dne ni hodiny, kdy na naši planetu může udeřit kosmické kladivo v podobě srážky s planetkou. Střet s několikasetmetrovým kosmickým balvanem má potenciál vymazat z mapy velkoměsto, srážka s několikakilometrovým tělesem by znamenala konec světa v podobě, v jaké ho známe.

Kdo je připraven, není překvapen – a tak již dnes v noci proběhne ostrý test planetární obrany. I díky Technickému muzeu v Brně ho můžete sledovat živě!

Didymos je asteroid o průměru 780 m, který se řadí do kategorie blízkozemních a potenciálně nebezpečných planetek. V dohledné době srážka s ním sice nehrozí, přesto se k Zemi přibližuje nepříjemně blízko. Abychom zbytečně nestrašili: podobně jako tisíce jiných objektů. Asteroid Didymos je zvláštní tím, že kolem něj krouží měsíc Dimorphos o průměru 160 m. Oběhne jej jednou za necelých 12 hodin.

Právě Dimorphos je cílem americké „sebevražedné“ sondy DART (Double Asteroid Redirection Test). Více než půl tuny těžký automat má do asteroidu v noci z 26. na 27. září v čase 1:14 h po půlnoci narazit rychlostí 6,6 km/s. Otestujeme jednak přesné navedení sondy proti asteroidu a jednak zjistíme, nakolik jsme schopní změnit jeho trajektorii letu. Jinými slovy: jaké máme možnosti v případě, že se jednoho dne bude na naši planetu řítit skutečný asteroid-zabiják.

Celý unikátní test planetární obrany bude možné sledovat živě! Událost pro vás bude v přímém přenosu komentovat Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně, Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz a Jiří Dušek z Hvězdárny a planetária Brno.

Sledujte na YouTube: Srážka s planetkou v přímém přenosu | DART impact!

Dokážeme zastavit nebezpečnou planetku, nebo dopadneme jako dinosauři? Odpověď budeme znát již dnes v noci!

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/sledujte-zive-ubranime-zemi-pred-vrazednym-asteroidem/