S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem – 2023
poznávejte s dětmi mimobrněnské památky
duben–srpen 2023

Výstavy a akce

I v roce 2023 se vaši kamarádi Šroubek a Matička chystají na spoustu výletů. Navštíví mimobrněnské památky Technického muzea v Brně a pokud budete chtít, můžete vyrazit s nimi. Na každé památce je připravena jedna akce s doprovodným programem.

Některé památky při nich ožívají řemeslníky nebo posádkou a všude vás čekají zábavně naučná stanoviště, kde se můžete aktivně zapojit. Vyzkoušíte si svoje znalosti, postřeh, zručnost i tělesnou kondici a nudit se rozhodně nebudete. Návštěvu památky můžete spojit i s výletem do zajímavého okolí.

Upomínkou na výlet se mohou stát pamětní medailičky se Šroubkem a Matičkou na jedné straně a konkrétní památkou na straně druhé.

 Putovník
Jezdíte s dětmi na výlety? Máme pro vás průvodce s názvem Hravé putování po památkách, tzv. Putovník. Najdete v něm mapku mimobrněnských památek TMB, kvíz a ke každé z památek hravé úkoly a otázky. Informace a odpovědi zjistíte při prohlídce památky. Na každé stránce je také místo, kde si můžete dát razítko navštívené památky. Komu se podaří navštívit aspoň 3 památky a získat do Putovníku jejich razítko, získává odměnu! V takovém případě prosím kontaktujte Mgr. Alenu Najbertovou: najbertova@tmbrno.cz, tel.: 541 421 442, mobil: 778 466 978.
Putovník získáte zdarma na pokladně kterékoli památky TMB.

Na zadní straně Putovníku najdete kvíz, správné odpovědi si můžete zkontrolovat zde:
1) C, 2) B, 3) A, 4) A, 5) B, 6) A, 7) C.

Nová hra – sbírejte pohlednice

V turistické sezóně 2023 si můžete na památkách ve správě Technického muzea v Brně zakoupit pohlednice se Šroubkem a Matičkou a pokud na pokladně v hlavní budově muzea předložíte nejméně tři různé, získáte dětskou vstupenku do muzea zdarma. Více informací zde: Sbírejte pohlednice se Šroubkem a Matičkou.

Putování v roce 2023

15. 4. 2023 – Na vandr do mlýna (Slup)

Pojďte s námi do slupského mlýna, kde se dozvíte, co všechno se ve mlýně dělalo a jaké profese se tu uplatnily. Děti samy si projdou jednotlivé fáze, které k vyučení na mlynáře byly potřeba. Stanou se práškem, mládkem, stárkem a nakonec i panem mlynářem. Dále si vyzkouší činnosti krajánka a sekerníka. Vydejte se na vandr!

29. 4. 2023 – Řemeslné pohádky (Kuželov)

V roce 2021 vyšla v nakladatelství Grada kniha Řemeslné pohádky s pohádkami Sandry Dražilové Zlámalové a ilustracemi Marie Koželuhové. Tato kniha se nám stala inspirací k vytvoření programu v prostorách kuželovského mlýna. Můžete se těšit na příběhy řemeslníků a pohádkových bytostí, které se protnuly dohromady. Mnohdy je z toho pořádný zmatek a bude na dětech, aby jim pomohly dát vše do pořádku. Akce je vhodná i pro nejmenší děti.

27. 5. 2023 – Slované na huti (Stará huť)

Tradiční setkání ve střední části Moravského krasu s ukázkami tavby železné rudy, kování, vypalování keramiky a dalších řemeslných technik v podání starých Slovanů ze sdružení DAGA a odborníků nejrůznějších profesí. Akce bude doplněna interaktivními aktivitami TMB, tentokrát na téma kvízy a hlavolamy

10. 6. 2023 – Za hradbou v bezpečí (Šatov)

Historie opevňování sahá opravdu hodně hluboko a opravdovými mistry tohoto oboru byli Římané. Jak se opevnění vyvíjelo od dřevěných palisád, přes vrcholně středověké kamenné hradby, cihlové bastionové pevnosti až po betonové objekty 20. století bude námětem letošního programu v Šatově. Na děti čeká spousta úkolů inspirovaných tematikou opevnění. Akce je součástí Dne pevnostních muzeí a kromě TMB se na ní podílí řada dalších subjektů.

15. 7. 2023 – Za Maryšou do Těšan (Těšany)

Nejslavnější těšanská rodačka Maryša, hrdinka stejnojmenné divadelní hry bratří Mrštíků, bude průvodkyní letošního programu. Prozradí vám, jak se na vesnici žilo a pracovalo, jaké nářadí a nástroje se používaly, co si lidé oblékali a co jedli. Vydejte se s námi hledat stopy, které Marie Turková, předobraz Maryši, v obci zanechala

5. 8. 2022 – Z pohádky do pohádky (Šlakhamr)

Jeden z nejoblíbenějších programů zavítá letos do půvabné krajiny Českomoravské vrchoviny, na Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Těšit se můžete na zkušený tým kovářů, který vám předvede ukázky kování na velkém hamerském kladivu i na ručních kovadlinách. Úkoly budou volně inspirované slavnými filmovými pohádkami jako např. O statečném kováři, Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Třetí princ apod.

Kromě výletů se můžete se Šroubkem a Matičkou bavit a objevovat nové věci i v Brně. V hlavní budově pro vás chystáme:

25. 3. 2023 – Zločinu na stopě – rodinný den v TMB

Námětem letošního rodinného dne bude práce detektivů a kriminalistů. Přiblížíme si jednotlivé kriminalistické metody. Děti si je budou moci ve zjednodušené podobě sami vyzkoušet. Připomeneme slavné detektivy známé z televizní obrazovky. Přiřadíme jednotlivé stopy ke konkrétním metodám, které je zkoumají. Účastníci si své schopnosti vyzkouší při řešení konkrétního případu – únosu z muzea.

26. 11. 2023 – Pohádkový advent v TMB

Na klasické české pohádky se můžete těšit v předvánočním čase v hlavní budově muzea. Princ Bajaja, Zlatovláska, Popelka, vodník, šikovný švec, čert, krásná princezna a mnoho dalších pohádkových postaviček oživí expozice a výstavy. Chybět nebude ani oblíbená pohádková kostymérna a hádání písniček a obrázků. Akce je vhodná i pro nejmenší děti. Jako odměnu si tu děti skládají vlastní pohádkovou knížku s omalovánkami.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/s-matickou-a-se-sroubkem-za-poznanim-putujem-2023/