PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky
7. 9. 2021 – 13. 2. 2022

Výstavy a akce

PRIMKY
a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky

Pod názvem PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky představuje Technické muzeum v Brně jednu z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších. Výstava zahrnuje nejen exponáty zn. Prim, ale také časoměrná zařízení dalších firem, jako např.  národního podniku Chronotechna (Šternberk, Nové Město nad Metují, Chomutov, Brno), Gustav Becker  (Broumov), Josef Tesař Brno, Elektročas Praha, Elchron Polná a Baltig Brno.

Libor Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině osmdesátých let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu,“ říká známý sběratel, „a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě  ,Primek̕   jsem začal sbírat i hodinky z bývalého Východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století.“ Sbírka Libora Hovorky obsahuje stovky kusů exponátů a výstava představuje přes tři sta kusů, z toho kolem sto padesáti kusů hodinek.

„První sbírkový předmět oboru Hodiny byl zapsán do přírůstkové knihy Technického muzea v Brně v roce 1959,“ přibližuje tento obor  brněnského technického muzea  Petr Nekuža, vedoucí oddělení dokumentace vědy a techniky a kurátor – oboru  Přesná mechanika, pod který obor Hodiny spadá. „Jednalo se o hodiny věžní elektrické.  Prvním  dochovaným předmětem v našem oboru jsou hodiny barokní skříňkové, Wenceslaus Wilfarth, Prag z konce 18. století.“  V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout věžní hodinové stroje, a to v expozici Čas nad námi a kolem nás.

Sběratelství je vášeň – tato věta je mottem nové výstavy věnované hodinám a hodinkám. Jak říká Petr Nekuža, sběratelství je totiž jednou ze základních technologií poznání, protože uchovává věci a hodnoty, které by jinak zmizely, a sběratelství  je adrenalinová disciplína přinášející silné emoce.  Výsledky dlouhodobé sběratelské vášně si nyní mohou prohlédnout návštěvníci v Technickém muzeu v Brně.

Výstava je přístupná od 7. září 2021 do 13. února 2022.

Foto z výstavy, ©Technické muzeum v Brně

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/primky-a-jina-casomerna-zarizeni-ze-sbirky-libora-hovorky/