Přehlídka automobilové techniky 2023
v depozitáři v Brně-Řečkovicích
22.–23. 4. 2023

Výstavy a akce

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda!

depozitář v Brně-Řečkovicích
22.–23. 4. 2023
9.00–17.00

Technické muzeum v Brně jako každý rok otevře depozitář v Brně-Řečkovicích s historickými vozidly. Zájemci si budou moci prohlédnout vozy z muzejních sbírek – vozidla městské hromadné dopravy (autobusy, trolejbusy), vojenskou techniku i osobní automobily. Součástí akce je i doprovodný program – ukázky hasičské techniky v akci a také soutěže a hry pro děti. Chybět nebudou ani návštěvníky oblíbené okružní jízdy historickými autobusy do okolí.

Škoda Sentinel

Účast na přehlídce přislíbily i Dopravní společnost Zlín-Otrokovice a dopravní společnost Busline Semily, které představí své historické autobusy Škoda 706 RTO. Členové Tatra Historik Klub ČR z Kolína letos přivezou mimo cisternového automobilu Tatra 111C také bagr UDS 113a na podvozku Tatra T2 148.

Ze sbírek Technického muzea v Brně pozornost návštěvníků nesporně upoutá parní nákladní automobil Škoda Sentinel, vyráběný v letech 1924–1935 ve Škodových závodech. Dozvědí se, jak složité a náročné je uvést takový vůz vůbec do pohybu a co obnáší jeho údržba. Po delší pauze muzeum znovu vystaví elektromobil EMA 2 – výsledek společného projektu Výzkumného ústavu elektrických strojů a Výzkumného učení technického v Brně v 70. letech 20. století. Dále se mohou návštěvníci těšit na ukázky závodních vozů značky Škoda ze 70.–90. let 20. století nebo na motocykly ze stejného období.

Technické muzeum v Brně vystaví také cca 10 různých verzí a provedení vozidla Praga V3S, od jehož zahájení výroby letos uplyne 70 let. Mimo vozidel značky Praga V3S ukáže návštěvníkům i radiolokátor P-19 instalovaný na dvou podvozcích nákladního automobilu ZIL-131; radar muzeum získalo od Ministerstva obrany ČR v roce 2021. Prezentaci vojenské techniky ze sbírek TMB doplní i vozidla soukromých sběratelů a současnou vojenskou techniku představí Armáda České republiky.

Na stánku HZS Jihomoravského kraje návštěvníci zhlédnou videoklipy z cyklu „Ty to zvládneš“ – nejčastější mimořádné událostí, které řeší složky IZS. Nově hasiči představí v samostatné expozici drony, které hasičům výrazně pomáhají při řešení rozsáhlých mimořádných událostí, jako jsou  např. lesní požáry. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet své znalosti tísňových linek a jejich použití. S pomocí interaktivních vzdělávacích sad se naučí připravit si evakuační zavazadlo nebo správný postup v případě požáru v domácnosti. Členové HZS Jihomoravského kraje rádi zodpoví jakékoliv dotazy z oblasti zajištění domácnosti proti vzniku požáru a také poradí řidičům, jak správně tvořit záchranářskou uličku pro projíždějící složky IZS nebo jak se má člověk zachovat, stane-li se svědkem nebo účastníkem dopravní nehody. Pro děti budou připravené drobné odměny a pro dospělé zase informační materiály z oblasti požární ochrany. Součástí „hasičské sekce“ budou tradičně historické hasičské vozy i současná technika. Dovolí-li to počasí, uskuteční se také ukázka správného postupu hašení vzníceného oleje.

Okružní jízdy autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně

Autobusy budou jezdit od 10.00 do 16.30; budou vyjíždět přímo z areálu přehlídky automobilové techniky a budou se tam i vracet.

Jízdenky na okružní jízdu činí 50 Kč na osobu, kupují se přímo v areálu a bude nutné si vybrat konkrétní spoj (čas) dle volné kapacity autobusu.

Trasa: ul. Terezy Novákové – Vážného – Hapalova – Maříkova – Řečkovická – Příjezdová – Mácova – Černohorská – Žilkova

Užitečné informace

  • Vchod do areálu depozitáře (bývalá kasárna na ul. Terezy Novákové 64) leží přímo u zastávky autobusových linek č. 41 a 71, zastávka „Žilkova“, případně je dostupný pěšky z konečné tramvaje č. 1 v Řečkovicích (cca 700 m).
  • Parkování: s ohledem na značně omezenou kapacitu vyhrazených parkovacích míst v depozitáře doporučujeme návštěvníkům využít MHD.
  • Vstupné do areálu činí 40 Kč, volný vstup mají děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP. Platba je možná pouze v hotovosti, uvítáme, pokud si připravíte drobné.
  • K dispozici budou stánky s občerstvením i upomínkovými předměty.

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna a pod záštitou primátorky JUDr. Markéty Vaňkové.

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/prehlidka-automobilove-techniky-2023/