Přednáška Válka očima špionážních družic
V úterý 15. března se v 18.00 h na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně v posluchárně P4 uskuteční přednáška kurátora letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáše Přibyla nazvaná Válka očima špionážních družic.
Kterak se zrodily zpravodajské družice? A jak se vyvíjely? Jaké rozlišení mají satelitní snímky? Co je naopak mimo jejich možnosti? Kde leží technologické hranice snímkování z oběžné dráhy? Jaké prostředky má dnes svět k dispozici? A kdo je vůbec má? Jsou to jen státy, nebo i soukromí provozovatelé? Co všechno nám pak družice na oběžných drahách ukázaly v minulých týdnech?
První ilustrační snímek představuje družicový záběr středu Washingtonu D.C. pořízený v únoru 1966. Druhý pak sovětské letiště Kubinka u Moskvy v dubnu 1979. A třetí stavbu sovětské letadlové lodi třídy Kyjev v roce 1984.
Zpravodajské družice jsou neskutečně silným nástrojem, který názorně ukazuje sílu informací. Nejde přitom jen o hezké obrázky, ale i o mnoho dalších informací, které jsou schopné zjistit „mezi řádky“.
„Často se uvádí, že to byly právě zpravodajské družice, kdo v minulém století zabránil třetí světové válce. Nikomu se nechtělo začít hru, když si nebyl jistý, jak moc mu protivník vidí do karet,“ vysvětluje Tomáš Přibyl z Technického muzea v Brně. „Není to totiž jen o hezkých obrázcích, ale také o družicích vybavených výkonnými radary, které jsou schopné pracovat při špatném počasí nebo v noci. Nebo o družicích elektronického zpravodajství, které odkrývají komunikační kanály.“
Přednášku Tomáše Přibyla Válka očima špionážních družic bude možné sledovat i živě na YouTube kanálu: