Pozvali nás všechny do vesmíru – PRODLOUŽENO DO 13. 3.
největší sbírka podpisů kosmonautů
25. 1. – 13. 3. 2022

Výstavy a akce

Pozvali nás všechny do vesmíru – největší sbírka podpisů kosmonautů

Výstava byla prodloužena do 13. 3. 2022!

GAGARIN SE NEVYHAZUJE! (mp3)

Podcast Technického muzea v Brně s popularizátorem kosmonautiky a naším kolegou Tomášem Přibylem.

Dobývání kosmického prostoru člověkem připomíná komorní výstava Technického muzea v Brně s názvem Pozvali nás všechny do vesmíru, která začíná 25. ledna 2022. Její základ tvoří jedna z největších sbírek podpisů kosmonautů na světě aktuálně čítající 572 z 579 autogramů těch, kdo se vydali do vesmíru. Návštěvníci uvidí rovněž unikátní modely raket ze sirek, zapůjčené Muzeem rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Při příležitosti oslav 60. výročí Technického muzea v Brně byla 28. srpna 2021 do České knihy rekordů zanesena „největší sbírka podpisů kosmonautů“. Vystavena ale byla pouhý jeden den. Vzhledem ke značnému zájmu, který sbírka vzbudila, ji nyní muzeum představuje na delší dobu a v širším kontextu.

„Výstava připomíná, že se za celou kosmickou éru lidstva, kterou započal Jurij Gagarin v dubnu 1961, na oběžnou dráhu vydalo doposud 511 mužů a 68 žen pocházejících z 38 zemí světa,“ uvádí kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Ing. Tomáš Přibyl.

„Získávání podpisů kosmonautů do sbírky je nekonečný příběh: čtvrt století práce, tisíce dopisů, nekonečné hodiny pátrání, desítky a desítky cest po světě – a k tomu spousta radosti, ale i zklamání,“ vypočítává popularizátor kosmonautiky Tomáš Přibyl.

Výstavu doplňují informační panely s rekordy i kuriozitami z dobývání vesmíru, zájemci objeví rozdíly mezi kosmonauty, astronauty a taikonauty, a kromě toho zjistí i například, které kosmické lodě létají v současné době na oběžnou dráhu či kdo aktuálně krouží nad našimi hlavami na dvou orbitálních stanicích. Výstavu Pozvali nás všechny do vesmíru si mohou návštěvníci prohlédnout do 27. února 2022.

Výstavu je možné prohlédnout si i samostatně, bez prohlídky ostatních expozic muzea.
Vstupné činí 30 Kč/15 Kč (základní/zlevněné vstupné).

Na výstavě se spolu s Technickým muzeem v Brně jako partneři podílejí
Hvězdárna a planetárium Brno a Agentura Dobrý den.

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/pozvali-nas-vsechny-do-vesmiru/