Po tovaryšském chodníčku
akce pro rodiny s dětmi, Kovárna v Těšanech
20. 8. 2022

Výstavy a akce

Po tovaryšském chodníčku
– program pro rodiny s dětmi

20. 8. 2022, 10.00–17.00
Kovárna v Těšanech

Prázdniny ještě nekončí!

Technické muzeum v Brně připravilo na prázdninovou sobotu 20. srpna zábavný i poučný program v kovárně v Těšanech s názvem Po tovaryšském chodníčku určený rodinám s dětmi, dědečkům a babičkám s vnoučaty.

Každý správný řemeslník se musel alespoň jednou za život vydat do světa na vandr, aby se naučil nové věci a trochu se tzv. otrkal. Zveme proto děti i dospělé na putování za řemesly, aby nabyli zkušenosti a seznámili se s řadou řemesel vyrábějících ze dřeva a kovu vybavení pro domácnost, nářadí pro sedláky či další řemeslníky. Na své cestě se zastaví u truhláře, řezbáře, včelaře, perníkářky, hvězdáře, v textilní dílně a samozřejmě u kováře. Děti si budou moci zhotovit malé výrobky nebo plnit nejrůznější soutěžní zadání.

Kováři zapálí oheň v autentické unikátní dvouohnišťové výhni a ukáží, jak se v Těšanech dříve pracovalo na kovadlině. To si ostatně vyzkouší i návštěvníci vlastnoručně. Truhlář s dětmi roztočí ruční soustruh a u hvězdáře se malí návštěvníci naučí orientovat na noční obloze, aby neztratili směr cesty… Potvrzení o absolvování tovaryšského vandru pak bude očekávat magistrátní úředník, aby svou voskovou pečetí stvrdil řádné vyučení nového tovaryše.

V minulosti patřili kováři spolu s truhláři, koláři, bednáři a dalšími mezi tradiční venkovské řemeslníky. Výrobu kol, sudů, vozů, truhel, skříní a jiných výrobků často vykonávali společně. V sobotu 20. 8. se budou moci návštěvníci přesvědčit o dovednostech současných řemeslníků. Uvidí například kováře Josefa Urbánka z Měnína, truhláře Adama Floriána, včelaře Ing. Petra Nasadila a řezbáře Alexandra Slavíka z Krumvíře, který byl oceněn titulem Nositel tradice lidového řemesla Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici za uchovávání znalosti výroby vyřezávaných perníkářských forem.

Dospělí i děti budou moci obdivovat historické výrobky a pracovní pomůcky v expozici a nadechnout se autentické atmosféry venkovské barokní kovárny v jednom z nejmenších skanzenů na Moravě.

Akci podpořil Jihomoravský kraj.

Foto ©Technické muzeum v Brně

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/po-tovarysskem-chodnicku-2022-08-20/