Oživená pevnost
akce pro zájemce o vojenskou historii
24. 6. 2017, Šatov

Výstavy a akce

Areál československého opevnění v Šatově ožije v sobotu  24. června 2017 vojáky v uniformách, zbraněmi, vojenskou technikou a zajímavými prezentacemi. U pěchotního srubu se totiž od 10.00 do 18.00 uskuteční akce Oživená pevnost s bohatým programem, jehož součástí budou i interaktivní stanoviště pro děti a rodiče.

V pěchotním srubu MJ – S 3 Zahrada bude probíhat prohlídka s průvodcovskými listy bez průvodce a budou v něm působit členové Klubu vojenské a policejní historie Československo jako dobová osádka.


plakát v tiskové kvalitě ke stažení (pdf)

Oživená pevnost je součástí celodenní akce a názvem Den pevnostních muzeí jižní Moravy, kterou společně pořádají provozovatelé pevnostních muzeí. Jedná se o její již 5. ročník. V tento den mají zájemci o vojenskou historii možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Některá opevnění jsou státními muzei, ale převážná část se nachází v péči dobrovolníků z klubů vojenské historie. Na tento den si někteří z provozovatelů připravili doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů. Garantovaná provozní doba v muzeích je 10.00–18.00.

Akce Oživená pevnost má již v Areálu čs. opevnění v Šatově svou tradici. Technické muzeum v Brně připravuje každoročně bohatý program, zaměřený jak na děti, tak na dospělé fanoušky vojenské tematiky. Uskuteční se v samotném pěchotním srubu MJ – S 3 Zahrada i na travnaté ploše v jeho blízkosti. Ve srubu budou působit členové Klubu vojenské a policejní historie Československo jako dobová osádka, kteří zároveň podají zájemcům výklad k výzbroji a výbavě objektu. V 15.00 hodin je pro děti připraveno interaktivní představení pěchotního srubu za vedení muzejního pedagoga.

Během celého dne mohou děti plnit úkoly v části nazvané „Vojákem československé armády“. Na připravených stanovištích si vyzkouší různé aktivity na téma vojenství a opevnění (poznávání vojenské techniky, stanoviště na postřeh, pozorování cílů dalekohledem, vědomostní kvíz o opevnění, skládání uniforem a výstroje do skřínky či překážkovou dráhu), ale i místní krajiny (NP Podyjí).

Program doplní prezentace klubů vojenské historie zabývajících se vojenskými dějinami 20. století. Představí se v leženích jednotky československé armády a složky Stráže obrany státu z 30. let, vojáci z 2. světové války a také příslušníci Československé lidové armády. Prezentaci klubu doplní výstava vojenské techniky. Unikátním vozidlem bude sovětský osobní terénní automobil GAZ-67 B „Čapajev“ vyrobený v roce 1943 a motocykl s přívěsným vozíkem.
Techniku z druhé světové války doplní automobily používané Československou lidovou armádou v období 1960 – 1989 ze sbírek Technického muzea v Brně i soukromých sběratelů.

Vojenskou část programu akce doplní ukázky a prezentace dalších partnerů – Správy Národního parku Podyjí, Sboru dobrovolných hasičů ze Šatova a Kynologického klubu Nový Šaldorf, jehož členové klubu předvedou ukázky z výcviku služebních psů.

Akce Oživená pevnost je součástí projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“, který zahrnuje zábavně poznávání mimobrněnských památek Technického muzea v Brně. Programy na památkách jsou zaměřeny zejména na celé rodiny s dětmi a využívány jsou při nich dle možností sbírkové předměty nebo předměty sbírkového charakteru (např. v operativní evidenci). Muzeum připravuje své programy jako interaktivní a zábavné, aby zaujaly jak dětské, tak i dospělé návštěvníky a poskytly jim i informace a vědomosti k vybranému tématu zajímavou formou.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/ozivena-pevnost-2017/