Noc vědců 2021
24. 9. 2021, 18.00–24.00
poslední vstup ve 23.30
DŮLEŽITÉ INFORMACE – PROTICOVIDOVÁ OPATŘENÍ PRO VSTUP DO MUZEA V RÁMCI NOCI VĚDCŮ
Pro umožnění vstupu musí být splněna alespoň jedna z následujících podmínek:
- absolvování PCR testu v posledních 7 dnech
- absolvování rychlého antigenního testu (RAT), který provedl zdravotnický pracovník (v posledních 72 hodinách)
- absolvování RAT prostřednictvím online služby za dozoru zdravotního pracovníka (test je platný 24 hod., pokud o něm dohlížející zdravotník vydá doklad)
- mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší než 180 dní
- mít alespoň 14 dní od aplikace druhé dávky u dvoudávkové vakcíny
- u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní
Při vstupu do budovy:
- řádná dezinfekce rukou při vstupu do budovy,
- ochrana dýchacích cest respirátorem třídy FFP2 (N95), popř. FFP3 (bez výdechového ventilu), a to po celou dobu pobytu ve vnitřních prostorách Technického muzea. Řádně nasazený respirátor musí zakrývat ústa i nos.
Technické muzeum v Brně se zapojuje do různých celonárodních akcí, které mají návštěvníkům nenásilnou formou přiblížit vědu a techniku. Mezi tyto akce patří i každoročně pořádaná Noc vědců, do které se Technické muzeum v Brně zapojuje pravidelně již od roku 2012. I letos se tak děti, dospělí, senioři, zkrátka všichni, kteří jsou zapálení pro vědu a techniku, mohou od 18.00 hod. na půdě muzea setkat s prezentacemi výzkumných projektů nejen samotného muzea, ale i spolupracujících institucí, zejména Fakulty strojního inženýrství a Fakulty architektury VUT v Brně.
Jednotícím tématem letošní Noci vědců je „čas“, a tak by velkým lákadlem pro návštěvníky muzea mohla být nová výstava PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky, která se otevírá veřejnosti 7. 9. 2021 a prezentuje okolo 300 různých hodin, hodinek, budíků apod.
Kromě nové výstavy se můžete těšit i na přednášku Kosmické smetí – a bude hůř či na prezentaci odborné činnosti Metodického centra konzervace. Pro ty z vás, kteří rádi soutěžíte, je připravený kvíz s otázkami na téma „čas“, za jehož správné vyplnění od nás obdržíte drobnou pozornost.
Program
PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky – VÝSTAVA
Čas je možné zjišťovan mnoha způsoby. Jedním z nejspolehlivějších jsou různá časoměrná zařízení. Přijď se i Ty přesvědčit, že toto prosté konstatování má stálou platnost a to na výstavu, která představí jednu z nejrozsáhlejších sbírek náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších typů hodinových mechanismů vyrobených v Chronotechně Šternberk a Eltonu Nové Město nad Metují a dalších hodinářských firmách, kterou za svůj život shromáždil Ing. Libor Hovorka.
Kosmické smetí – a bude hůř – PŘEDNÁŠKA, 20.00–21.00, přednáší Ing. Tomáš Přibyl
Stejně jako jsme odpadky zaplavili Zemi, zanášíme „kosmickým smetím“ i nejbližší okolí planety. Množství vysloužilých družic nebo trosek stoupá exponenciální řadou. Jak velkým problémem tzv. kosmické smetí je? Dá se nějak řešit? Stane se okolí naší planety nakonec pro kosmické lety nepoužitelné?
Čas nad námi a kolem nás – rozptýlená expozice věžních hodin v prostorách TMB
Vstup na Noc vědců je ZDARMA, je ale nutné vzít si na pokladně volnou vstupenku.
Kompletní program Noci vědců 2021 v Brně i jiných městech najdete na webu: Noc vědců