Na vandr do mlýna
15. 4. 2023
Vodní mlýn ve Slupi
Vydejte se s námi na vandr do slupského mlýna. Dozvíte se, jak mlýn fungoval a jaké profese se zde uplatnily. Mladý učedník se stal nejprve práškem, který měl za úkol ometat mlýnici od moučného prachu a být k ruce paní mlynářce, to znamená vykonávat různé pomocné domácí a hospodářské práce. Pak se mohl stát mládkem. Mládek měl na starosti vše, co se týkalo mletí, včetně nošení pytlů s obilím a moukou. Po zapracování a nabytí zkušeností se mohl stát stárkem. Ten měl na starosti komunikaci se zákazníky a účetnictví. Nejvýše stál pan mlynář. Říkalo se mu také pan otec. Mlynář musel rozumět všemu kolem mlýna, uměl posoudit kvalitu zrna i mouky, dělal si také drobné opravy. Pokud bylo ve mlýně potřeba opravit něco většího, popř. vyrobit nové kolo, byl povolán specializovaný řemeslník – sekerník. Ve mlýně se také občas zastavil krajánek. Chodil od mlýna k mlýnu, vypomáhal a také přinášel čerstvé zprávy z okolí. Na šalandě s ním vždy mleíbývalo veselo.
A co čeká na vandru vás? Děti nastoupí ve mlýně „do služby“. V roli práška budou ometat mlýnici a pomáhat paní mlynářce při vaření a velkém prádle, pak se stanou mládkem. Vyzkouší si mletí na ručním kamenném mlýnku a vození pytlů na trakaři. V mlynářské kanceláři pak budou vypomáhat stárkovi s účetnictvím. No a stejně jako pan mlynář budou poznávat jednotlivé druhy obilí a mouky. Příslovím, pohádkám a podobným aktivitám se budou věnovat na šalandě (místnost pro mlynářskou chasu) s krajánkem. Na závěr v naší sekernické dílničce budou pracovat se dřevem a svůj výtvor si odnesou domů na památku. Všechny úspěchy budou zaznamenávat do své vandrovní knížky.
Těšíme se na vás ve Vodním mlýně ve Slupi. Pro porovnání vás 14 dní nato zveme na mlýn do Kuželova, tentokrát ale větrný. Uvidíte, že mlynářská technologie se příliš neliší. Na děti tam budou čekat řemesla v trochu pohádkovém hávu.
fotografie z Vodního mlýna ve Slupi, ©Technické muzeum v Brně