Mezinárodní rally motocyklů značky Norton v České republice
11. 6. 2022, Telč
Technické muzeum v Brně je partnerem akce

Výstavy a akce

Mezinárodní rally motocyklů značky Norton v České republice

Po téměř třiceti letech se sjedou do České republiky fanoušci motocyklů britské značky Norton, a to na akci Mezinárodní rally motocyklů Norton. Zájemci z řad veřejnosti se budou moci s vlastníky těchto motocyklů setkat na přehlídce 11. června 2022, 11.00–13.00 na náměstí v Telči. Připravený bude i program (nejen) pro děti, který zajistí Technické muzeum v Brně jako partner akce.

„Na akci se nám zaregistrovali účastníci z Anglie, Francie, Švédska, Holandska, Švýcarska a dalších zemí. Mnozí z nich přijedou po vlastní ose,“ upřesňuje prezidentka pořádající české „odnože“  NOC CR Norton Owners Clubu Czech Republic Marcela Havlíčková. „Těšíme se na jedinečnou přehlídku, protože k vidění budou značky různých typů i historických a samozřejmě u nás i velmi ojedinělých.“

Mezinárodní rally pořádá každým rokem v jiné zemi NOC Norton Owners Club se sídlem v Anglii, kde tuto značku čtyřtaktních motocyklů založil před téměř 125 lety (přesně v roce 1898) James Lansdowne Norton. Club čítá více než 5 000 členů ze 42 států světa. Letos se setkají v naší republice a své stroje veřejnosti představí v Telči.

Trocha historie:
Do Československa se Nortony dostaly na základě smlouvy uzavřené mezi společností Norton a československým podnikem zahraničního obchodu pro dovoz a vývoz vozidel a výrobků lehkého kovoprůmyslu Motokov. Kontrakt byl uzavřen na import typu ES 2. Dovážely se k nám v letech 1959 až 1961 a prodávaly se přes Mototechnu za 12.500 Kč. Jednalo se o pár stovek kusů.

I v České republice Nortony psaly svoji historii. Historicky první Velkou cenu Československa v roce 1950 vyhrál Antonín Vitvar právě na motocyklu Norton, a to v obou objemových kategoriích (350 a 500 cm3). A zvítězil i v roce 1951, avšak v roce 1952 vedení Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou) rozhodlo, že českoslovenští závodníci nebudou moci startovat se zahraničními motocykly. Někteří jezdci proto přestali závodit. Jiní přejmenovávali své stroje v naději, že to bude akceptováno. Například Norton 350 cm3 Petra Kopala se proměnil v Orkán a František Šťastný změnil svůj Norton 30M na Blesk. Absurdní příkaz byl odvolán po dvou letech.  (Zdroj Motor Journal 2/2020)

Technické muzeum v Brně jako partner tohoto mezinárodního setkání bude při tom s programem pro veřejnost.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/mezinarodni-rally-motocyklu-znacky-norton-v-ceske-republice/