Mendel Festival 2019
Komentované prohlídky expozice elektronové mikroskopie
19. 7. 2019, 15.00–18.00

Výstavy a akce

Už několikátým rokem Brno oslavuje život jedné ze svých nejslavnějších osobností – Gregora Johanna Mendela. Jeho odkaz a práci opět připomene multižánrový festival. Letos se k oslavám připojí svým programem i Technické muzeum v Brně.

Od 19. do 21. července 2019 město opět zaplní po dobu tří dnů bohatý program – návštěvníci se mohou těšit na odborné přednášky, komentované prohlídky či workshopy pro děti i dospělé.

Mendelovy zákony dědičnosti dnes využívá celý svět, méně lidí však ví, že Mendel se věnoval širokému spektru přírodních věd – od šlechtění, sadařství, ovocnářství až po astronomii. Byl také včelař a meteorolog a zároveň mnich a opat Augustiniánského kláštera na Starém Brně.  Byl osobností s množtvím znalostí, renesanční člověk v pravém smyslu slova. Proto i festival Mendel je multižánrový, odborný, zábavný a pokrokový – spojuje lidi, vzdělává a propojuje obory.

V Technickém muzeu v Brně bude letos možnost zdarma navštívit expozici Optiky a elektronové mikroskopiemimořádně budou v provozu historické elektronové mikroskopy, za které si budou moci návštěvníci sami usednout a nahlédnout do jejich okulárů. S principy práce a technickými zajímavostmi vás po celou dobu prohlídky budou provázet odborníci z firmy Thermo Fisher Scientific, která je v současnosti světovým lídrem v oblasti výroby optických zařízení pro vědu. Děti si budou zase moci rozluštit kvíz, či uhádnout, co se skrývá pod několikanásobně zvětšeným obrazem mikroskopu.

Komentované prohlídky expozice věnované elektronové mikroskopii se budou pro veřejnost konat v pátek 19. 7. 2019 v časech 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00 a 17.30.

Všechny prohlídky jsou zdarma, své místo si můžete rezervovat prostřednictvím e-mailového kontaktu mendelfestival@gmail.com.

Během prohlídek expozice bude přítomna tzv. Zelená hlídka festivalu, která se bude věnovat dětem. Pro všechny si připravila omalovánky, pexesa, výrobu včelek, pracovní listy, ze kterých se dozví řadu informací o G. J. Mendelovi. Návštěvníci budou dostávat odznaky s včelkou, hráškem nebo luskem. Na místě bude i maskot festivalu.

Brno je výrobou mikroskopů mezinárodně proslulé, pochází odsud celá jedna třetina jejich celosvětové produkce. Málokdo však již ví, že všechno začalo v budově, kde se dnes nachází Technické muzeum v Brně. Budova patřila státnímu podniku Tesla a právě tam se elektronové mikroskopy před více než půlstoletím začaly sériově vyrábět. Mikroskopy vyrobené v Československu se brzy proslavily po celém světě. Muzejní expozice elektronových mikroskopů se nachází na místě, kde jejich výroba začínala a jeden konkrétní exponát – elektronový litograf BS 601 – teď stojí jen pár metrů dál od místa, kde byl kdysi vyroben.

Oficiální stránka festivalu Mendel je… včelař

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/mendel-festival-2019/