Technické muzeum v Brně a oddělení dokumentace slepecké historie, které je jeho součastí, připravilo výstavu k 210. narození tvůrce písma pro nevidomé.
Louis Braille, francouzský vynálezce a učitel, přišel jako malý chlapec neštastnou náhodou při hře o zrak. Jako dvanáctiletý se setkal s vojákem Charlesem Barbierem de la Serre, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou ke čtení za tmy. Tato abeceda obsahovala 12 vystouplých teček, byla však náročná a obtížně čitelná. Mladého chlapce abeceda nadchla a začal ji přizpůsobovat pro potřeby nevidomých. Už ve svých patnácti letech tak vytvořil Louis Braille písmo, které dnes umožňuje vzdělávání zrakově postiženým na celém světě.
Technické muzeum v Brně v rámci výstavy také představí jedinečný přístroj s názvem „Tublet“ pro samostudium Braillova písma. Výuka písma je dosud možná pouze pod vedením lektora, avšak přístroj, navržený na principu jakéhosi elektronického slabikáře, umožňuje jako první na světě učit se slepecké písmo bez pomoci druhých.
V prostorách výstavy budou mít návštěvníci možnost zhlédnout i zařízení, které používal dokonce samotný Louis Braille. Oddělení dokumentace slepecké historie TMB jej v roce 2017 dostalo darem od Slepeckého muzea v Bernu. Jedná se o tzv. rafigraf – speciální psací stroj pro nevidomé, který zkonstruoval v roce 1839 spolužák a přítel Louise Braillea Daniel Foucault.
Technické muzuem v Brně připravilo k samotné výstavě i doprovodný program – interaktivní zónu, která hravou formou návštěvníkům přiblíží život lidí se zrakovým postižením. Sami si budoumoci vyzkoušet celou řadu speciálních kompenzačních pomůcek, které nevidomým umožňují vykonávat na první pohled tak samozřejmé činnosti, jako je například třídění ponožek při praní či zalití horkého čaje.
Výstava s názvem Louis Braille – tvůrce šestibodového písma, potrvá v Technickém muzeu v Brně do 25. 2. 2019.