Kovářská a kolářská sobota
Cesta za tajemstvím kovářského a kolářského řemesla – akce pro rodiny s dětmi
14. 7. 2018

Výstavy a akce

Cesta za tajemstvím kovářského a kolářského řemesla

Technické muzeum v Brně spolu se svými maskoty dětských programů Šroubkem a Matičkou zve všechny zvídavé děti a jejich rodiče na další, tentokrát už prázdninový výlet. Zamíříme do barokní kovárny v Těšanech, kde v sobotu 14. 7. 2018 proběhne akce nazvaná Kovářská a kolářská sobota.

Na děti čeká kolo plné úkolů – stanoviště, kde si procvičí své znalosti, dovednosti i zručnost. Tentokrát budeme místo razítek dávat dohromady pomyslné kolo. Kolo totiž spojuje naše hosty. Pozvání přijali mistři dvou řemeslných oborů – kovářství a kolářství. Kdo si myslí, že tato řemesla patří už do minulosti nebo do pohádek, hluboce se mýlí. Všichni naši hosté vám potvrdí, že práce mají dost a rozhodně nemohou zahálet. Můžete si s nimi popovídat o práci a oboru nebo jen obdivně sledovat jejich šikovné ruce.

Umělecký kovář pan Josef Urbánek se kovařině věnuje už 50 let. Kovárnu má ve svém domě v nedalekém Měníně. Jeho díla zdobí židlochovický zámek a řadu dalších státních či soukromých objektů po celé republice ale i v zahraničí. S Technickým muzeem v Brně na kovárně v Těšanech spolupracuje již řadu let, s jeho „malou pomocí“ si zde vykovaly hřebík už stovky dětí.

Kolářská dílna rodiny Uherků

Kolářství Uherka najdete v kraji Vysočina v obci Nyklovice nedaleko Poličky. Rodinná firma má tradici sahající čtyři generace zpět. Vyrábí tradiční loukoťová kola a dřevěné karoserie. Podílí se na rekonstrukci historických hasičských stříkaček a kočárů, vyrábí kola pro vozy a historická děla. Pan Aleš Uherka je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. Také jejich práce najdete po celé republice i v zahraničí, jmenovat můžeme např. zámek Čechy pod Kosířem nebo práci na renovaci unikátní historické sanitky z první světové války.

A proč spolu právě tato dvě řemesla? I když se to na první pohled nemusí zdát, tato řemesla spolu úzce spolupracovala, především na výrobě kol a vozů. Kolář kolo zhotovil ze dřeva a kovář na něj pak nakoval kovovou obruč, aby vydrželo na cestách. Pracovali tedy ve vzájemné součinnosti, a proto i v těšanské kovárně najdete expozice obou řemesel. Naše památky jsou ale nejhezčí, když ožívají ruchem původních řemesel, neváhejte tedy a druhou červencovou sobotu se v Těšanech přesvědčíte, že zlaté české ručičky najdeme v našem národě i dnes.

A na závěr kontrolní otázka: Používá kolář při výrobě kola hřebíky?

Správnou odpověď se dozvíte a prakticky také uvidíte u kolářského mistra v Těšanech v sobotu 14. 7. 2018 od 10.00 do 18.00.

Těšíme se na vás!

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/kovarska-kolarska-sobota-2018/