Jaro na mlýně
Akce pro rodiny s dětmi na vodním mlýně ve Slupi
21. 4. 2018

Výstavy a akce

Pojďte s námi do starých časů…

Byl jednou jeden mlýn a v tom panoval čilý ruch. Po cestě přijížděly povozy a do širokého okolí se ozýval hlasitý klapot. V náhonu se otáčelo několik dřevěných kol, která poháněla mlecí zařízení uvnitř…

Do takového mlýna se v sobotu 21. 4. 2018 společně podíváme. Nachází se ve Slupi na Znojemsku a je ve správě Technického muzea v Brně. Mlýn už sice dnes mouku nemele, ale zato jsou tu připravena stanoviště pro děti, na kterých si vyzkouší, co vše bylo potřeba ve mlýně zvládnout a kdo se na této práci podílel.

Pokud přišel mladý chlapec do učení k mlynáři, stal se nejprve práškem. Měl za úkol ometat mlýnici od moučného prachu, u kterého hrozilo vznícení a požár. Když měl tuto práci hotovou, pomáhal paní mlynářce. Na sobotu chystají velké prádlo, takže šikovní pomocníci se jistě budou hodit.

Dalším stupněm byl mládek. Měl na starosti vše, co se týkalo mletí. Děti si vyzkouší vozit pytle a mlít na ručním mlýnku, který měli drobní zemědělci doma ještě v polovině 20. století.

Velkou zodpovědnost měl stárek. Byl zástupcem pana mlynáře, v případě jeho nepřítomnosti jej musel nahradit. Pod něj patřilo účetnictví a evidence zákazníků. Umíte také dobře počítat a hospodařit s penězi?

Mlynář nebo také pan otec nade vším dohlížel a celý mlýn vedl. Musel znát dopodrobna veškeré technologie, drobné opravy si na mlýně dělal sám, popř. přes zimu si vyráběl dřevěné součásti, jako např. zuby nebo lopatky do kol. Samozřejmostí byla také znalost obilí a mouky, a to nejen druhů, ale také kvality. A jak jste na tom vy? Poznáte oves od pšenice, hladkou mouku od hrubé, anebo víte, co se z mouky vyrábí?

Na složitější opravy nebo výměnu kol byl zván sekerník. To byla profese specializovaná na práci se dřevem. Jistě zvládnete postavit z kostek věž nebo kuličkovou dráhu.

No a jistě nejzábavnějším členek mlynářského řemesla býval krajánek. Chodil od mlýna k mlýnu, příležitostně vypomáhal a přinášel čerstvé zprávy z okolí. Pokud někde byl šikovný svobodný mlynář a jinde neprovdaná dcerka, domlouval i sňatky. Často hrával na hudební nástroj a uměl vyprávět. Když se s ním chasa sešla na šalandě (místnost k odpočinku), bývalo vždy veselo. Třeba nás děti také pobaví nějakou historkou, písničkou nebo vtipem.

Tak honem sbalte raneček na cestu a v sobotu 21. dubna si na pokladně Vodního mlýna ve Slupi vyzvedněte vaši vandrovní knížku. Cesta za dobrodružstvím začíná…

Foto pro inspiraci, ©TMB

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/jaro-mlyne-2018/