Industriální Brno V
Cyklus přednášek a vycházek pro veřejnost věnující se historii, odkazu a budoucnosti technického a průmyslového dědictví města Brna
duben 2019

Výstavy a akce

Industriální Brno V

Cyklus přednášek a vycházek pro veřejnost věnující se historii, odkazu a budoucnosti technického a průmyslového dědictví města Brna
Program ke stažení (pdf)

4. dubna 2019 – PŘEDNÁŠKA
Vlněna – již jen ve vzpomínkách

PhDr. Petra Mertová, Ph.D. (Technické muzeum v Brně)

Dnešní chodec už vůbec nemusí vědět, že kráčí vedle budov, kde dříve předly selfaktory a klapaly tkalcovské stavy. Brno, dříve metropole moravského vlnařství, svou historii nenápadné ztrácí. Stále další a další část historie Brna ukrajují buldozery. Kvůli tomu již nenávratně zmizel duch míst, kde kdysi stály tovární budovy Vlněny – národního podniku s logem beránka. Vlněna existuje už jen ve vzpomínkách. Přednáška připomene historii Vlněny, její výrobní program i předchůdce. Vlněna byla vybudována na dědictví podniků Bratři Stiassni, Paul Neumark, M. E. Schwarz, Weiss a Hanak, Bauer a Ornstein aj., které také připomeneme.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

11. dubna 2019 – PŘEDNÁŠKA
180 let železnice v Brně – Severní dráha císaře Ferdinanda a Brno
Ing. Jiří Kotrman – Brno, historik železniční dopravy

Vzpomínka na příjezd prvního parního vlaku do Brna 1839. Litografie.

V letošním roce si připomeneme 180. výročí zahájení provozu první parostrojní železnice u nás z Vídně do Brna, kterou postavila Severní dráha císaře Ferdinanda. V přednášce se mimo uvedené výročí seznámíme s tratěmi, nádražími a dalšími železničními zařízeními, které tato železniční společnost během své existence v Brně vybudovala. Na závěr přednášky bude představen a zveřejněn nový web, který se podrobně zabývá historií brněnského železničního uzlu.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

 

13. dubna 2019 – VYCHÁZKA
Po stopách vývoje brněnského hlavního nádraží
Ing. Jiří Kotrman – Brno, historik železniční dopravy

Brno hlavní nádraží, 1898

Vycházka pro zájemce o stavební a provozní vývoj hlavního brněnského vlakového nádraží, které již existuje 180 let a o jehož budoucnosti se již celé století vedou vášnivé diskuze. V letošním roce na hlavním nádraží probíhají intenzivní stavební práce s podstatným omezením jeho provozu, které si vyžádaly rozsáhlá dopravní výluková opatření Začátek prohlídkové trasy je situován v Denisových sadech, odkud se otvírá výhled na velkou část areálu dnešního hlavního nádraží. Dále půjdeme po ulicích Bašty a Nádražní a navštívíme i vlastní objekt nádraží – výpravní budovu a nástupiště.

Sraz účastníků 13. dubna v 10:00 hod. v Denisových sadech u obelisku. Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků omezen – max. 30 osob. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 12. 4. 2019 na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 732 264 594.

18. dubna 2019 – PŘEDNÁŠKA
Doklady industriálního barvírenství v Brně – historie, technologie, archeologie
Mgr. et Mgr. Róbert Antal a Mgr. Hynek Zbranek, Archaia, z.ú.

Pohled na výzkum na ulici Křenová

Ve větším rozsahu se pozornost brněnskému „industriálu“ věnuje až v posledních letech. Také archeologie je konfrontována s pozůstatky průmyslu. Jaké byly počátky tzv. industriální archeologie ve světě a u nás? Mezi zajímavé nálezy hodnocené oborem industriální archeologie patří také v současnosti nejvýznamnější nálezy v Brně – dvě barvírny na předměstí Trnitá. V přednášce bude pozornost věnována nejen historii barvírenství na našem území ale i samotnému procesu barvení a dochovaným reliktům dílen. Přednáška představí výsledky archeologického bádání a vyhlídky na další pokračování industriální archeologie v Brně.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16,30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

25. dubna 2019 – PŘEDNÁŠKA
Zbrojovka Brno – vzestup a pád. Příběh továrny
Ing. Jiří Mrkos – Brno

Zábrdovická Zbrojovka oslavila loni století od svého založení. Ve své době šlo o jednoho z nejvýznamnějších brněnských zaměstnavatelů. S jejími zbraněmi trávili vojáci krušné časy na frontě, její traktory byly symbolem kolektivizace. V přednášce bude představen stavební vývoj závodu, výrobní program továrny i současná přestavba areálu.

Místo konání: Technické muzeum v Brně v 16.30 hod., přednáškový sál ve 4. patře, vstupné zdarma.

 

27. dubna 2019 – VYCHÁZKA
Vodama industriálníma Brnama
Ing. arch. Roman Čerbák a Ing. arch. Martin Klenovský: Vodama industriálníma Brnama

Co zbylo z moravského Manchesteru. Výprava po industriální stopě Brna s architekty Romanem Čerbákem a Martinem Klenovským. Suchou nohou po proudu Svitavského náhonu s odbočením do historie, urbanismu, industriální romantiky a budoucnosti.

Sraz účastníků 27. dubna v 10.00 hod. před hlavním vstupem do areálu Zbrojovky, Lazaretní 1. Délka exkurze přibližně 120 min. Účast zdarma. Počet účastníků není omezen. Přihlášky na exkurzi přijímáme do 26. 4. 2019 na adrese: mertova@tmbrno.cz, tel. 732 264 594.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/industrialni-brno-v/