Dny elektronové mikroskopie 2021
ONLINE
14.–18. 4. 2021

Výstavy a akce

Dny elektronové mikroskopie 2021
14.–18. 4. 2021
ONLINE

Technické muzeum v Brně je už několik let jedním z partnerů akce Dny elektronové mikroskopie, která zábavnou formou přibližuje obor elektronové mikroskopie. Neuvěřitelná 1/3 světové produkce elektronových mikroskopů pochází právě z Brna a tradicí jejich výroby se Brno pyšní letos už 70. let. Pojďte s námi oslavit kulaté výročí a nahlédnout do fascinujícího světa těchto přístrojů.

Letošní pátý ročník se z důvodu nepříznivé epidemiologické situace uskuteční pouze online, nikdo však rozhodně nepřijde zkrátka. Organizátoři připravují bohatý program. Těšit se můžete na obří nanostrukturu na náměstí Svobody, přednášky a virtuální prohlídky, diskuze s vědci o výzvách elektronové mikroskopie. Zavzpomínáme také na historii a vznik prvních pracovišť, kde se elektronové mikroskopy začaly vyrábět. Pro děti pořadatelé připravili hry a pokusy. Úplnou novinkou je letos mobilní aplikace, která vás zavede na ta nejznámější místa spojená s fenoménem elektronové mikroskopie v Brně.

Technické muzeum v Brně spolu s dlouholetým partnerem, firmou Thermo Fisher Scientific, připravili virtuální exkurzi. Zavede vás do muzejní expozice elektronových mikroskopů, kde spustíme i ty nejstarší přístroje, ale i do high-tech laboratoří s nejpřísnějšími podmínkami pro výrobu špičkových elektronových mikroskopů – brněnské firmy Thermo Fisher Scientific. Exkurzí vás provede Miroslav Bochníček, jeden z jejích manažerů a odborník na elektronovou mikroskopii.

Program a formát Dnů elektronové mikroskopie se může měnit v souvislosti s aktuálními protipandemickými opatřeními, a proto doporučujeme neustále sledovat webové stránky organizátora. Všechny informace najdete na oficiálních stránkách akce https://dem.brno.cz/dem-2021/

Budova Technického muzea v Brně patřila státnímu podniku Tesla a právě zde se elektronové mikroskopy před více než půlstoletím začaly sériově vyrábět. Mikroskopy vyrobené v Československu se brzy proslavily po celém světě. Muzejní expozice elektronových mikroskopů se nachází na místě, kde jejich výroba začínala a jeden konkrétní exponát – elektronový litograf BS 601 – teď stojí jen pár metrů dál od místa, kde byl kdysi vyroben. Expozice je stálá a můžete ji navštívit během celého roku.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/dny-elektronove-mikroskopie-2021/