Dny elektronové mikroskopie 2020 – ZRUŠENO!
AKCE ZRUŠENA V PLNÉM ROZSAHU
12. a 13. března 2020

Výstavy a akce

Dny elektronové mikroskopie – AKCE ZRUŠENA

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 10. 3. 2020 přijatým v důsledku nepříznivého vývoje epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 byla akce Dny elektronové mikroskopie v plném rozsahu zrušena.

Technické muzeum v Brně je i v letošním roce jedním z pořadatelů akce Dny elektronové mikroskopie (DEM), která odborně a zároveň zábavnou formou přibližuje fenomén elektronových mikroskopů a tradici jejich výroby v Brně. Muzeum svým návštěvníkům nabídne dva speciální programy:

Exkurze v expozici elektronové mikroskopie s odborníky z Thermo Fisher Scientific

čtvrtek 12. 3. 2020 v době 9.00–18.30
pátek 13. 3. 2020 v době 9.00–14.30

Jedinečná expozice elektronových mikroskopů v Technickém muzeu v Brně se nachází přímo v budově, kde se před více než půlstoletím začal tento nový typ mikroskopů sériově vyrábět. Jeden konkrétní exponát teď dokonce stojí jen pár metrů od místa, kde byl kdysi vyroben. Skutečnou raritou je i stolní elektronový mikroskop světoznámého fyzika A. Delonga – BS 242 – oceněný zlatou medailí na výstavě Expo 58 v Bruselu.

V rámci Dnů elektronové mikroskopie budou v Technickém muzeu v Brně mimořádně spuštěny historické mikroskopy, které si v rámci exkurze návštěvníci sami vyzkouší obsluhovat. Po nahlédnutí do okulárů nejstarších zobrazovacích přístrojů si budou moci zájemci vyzkoušet např. speciální kombinézu pro práci v bezprašném prostředí. Celým programem a expozicí návštěvníky  provedou odborníci z Thermo Fisher Scientific, kteří v Brně vyvíjí zobrazovací přístroje na světové úrovni. Součástí exkurze je i tvořivá dílnička pro ty nejmenší a také řada soutěží. Exkurze trvá přibližně jednu hodinu.  Návštěva expozice elektronových mikroskopů a jejich komentované prohlídky jsou zdarma.
Svoje místo si prosím rezervujte co nejdříve, kapacita může být brzy vyčerpána.

Přihlašování pro veřejnost
Pro rezervaci termínu prosím využijte jednoduchý online formulář: https://doodle.com/poll/btx8752z8nezchfd

Přihlašování pro školy
Pro rezervací termínu pro školní a jiné hromadné skupiny (více než 5 osob) prosím napište na e-mail objednavky@tmbrno.cz. Prosím, specifikujte preferovaný termín a čas návštěvy, počet žáků a doprovodných osob.

Tvořivá elektronová dílna pro žáky základních škol

čtvrtek 12. 3. 2020 v době 9.00–18.00
pátek 13. 3. 2020 v době 9.00–14.00

Součástí exkurze s odborníky z Thermo Fisher Scientific je také tvořivá dílna. Přímo v expozici budou mít žáci za úkol přiřadit zvětšené snímky ke konkrétním exponátům, které mohou najít přímo v muzeu. Poté si vyberou jeden snímek, který si pomocí speciálních materiálů (např. barevný písek nebo kamínky) vyskládají vlastní obrázek, a ten si odnesou s sebou domů.
Místo v dílně si prosím rezervujte co nejdříve, kapacita může být brzy vyčerpána.

Doba trvání: přibližně 30 minut
Doporučena věková skupina: 5–12 let

Přihlašování pro veřejnost
Pro rezervaci termínu v dílně prosím využijte jednoduchý online formulář: https://doodle.com/poll/5vbe44qpzri3t3vv

Přihlašování pro školy
Pro rezervací termínu pro školní a jiné hromadné skupiny (více než 5 osob) prosím napište na e-mail objednavky@tmbrno.cz. Prosím, specifikujte preferovaný termín a čas návštěvy, počet žáků a doprovodných osob.

Více informací ke Dnům elektronové mikroskopie 2020 najdete na webu https://dem.brno.cz/

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/dny-elektronove-mikroskopie-2020/