Mapa webu
Dny elektronové mikroskopie 2019
Jedinečnou expozicí elektronových mikroskopů provedou návštěvníky odborníci z Thermo Fisher Scientific
7. a 8. 3. 2019, 10.00–15.00

Výstavy a akce

Technické muzeum v Brně je i v letošním roce jedním z pořadatelů akce Dny elektronové mikroskopie (DEM), která odborně a zároveň zábavnou formou přibližuje fenomén elektronových mikroskopů a tradici jejich výroby v Brně.

Brno je výrobou mikroskopů mezinárodně proslulé, pochází odsud celá jedna třetina jejich celosvětové produkce. Málokdo však již ví, že všechno začalo v budově, kde se dnes nachází Technické muzeum v Brně. Budova patřila státnímu podniku Tesla a právě tam se elektronové mikroskopy před více než půlstoletím začaly sériově vyrábět. Mikroskopy vyrobené v Československu se brzy proslavily po celém světě. Muzejní expozice elektronových mikroskopů se nachází na místě, kde jejich výroba začínala a jeden konkrétní exponát – elektronový litograf BS 601 – teď stojí jen pár metrů dál od místa, kde byl kdysi vyroben.

Zásluhu na rozvoji tohoto oboru má světoznámý fyzik, profesor Armin Delong, který se výrobě elektronových mikroskopů začal věnovat v 50. letech minulého století. Jeho prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242 ocenili na Světové výstavě v Bruselu EXPO v roce 1958 zlatou medailí. A byl to právě on, kdo převzal záštitu nad jedinečnou expozicí elektronových mikroskopů v Technickém muzeu v Brně, otevřenou v roce 2016.

Dny elektronové mikroskopie začnou v Brně ve středu 6. 3. 2019 videomappingem od 18.30 do 21.00 na budově Nové radnice na Dominikánském náměsti a doprovodným programem v Křížové chodbě Nové radnice, kde si budete moci na téma mikroskopů zasoutěžit o drobné ceny.

Ve dnech 7. až 8. března 2019 vždy od 10.00 do 15.00 budete mít v Technickém muzeu v Brně možnost setkat se s odborníky z firmy Thermo Fisher Scientific CZ, která v Brně vyvíjí zobrazovací a analytické přístroje na světové úrovni. V tzv. Kabinetu elektronové mikroskopie v expozici Optiky budou demonstrovat, jak tyto mikroskopy fungují, zodpovědí na vaše dotazy a sami také budete moci k historickým přístrojům usednout, nahlédnout do jejich okulárů či si obléci speciální kombinézu, kterou zaměstnanci Thermo Fisher Scientific používájí pro práci v bezprašném prostředí.
Návštěva expozice elektronových mikroskopů a jejich komentované prohlídky jsou ZDARMA, je však potřeba se předem přihlásit na e-mailové adrese betakova@tmbrno.cz.

Thermo Fisher Scientific je světovým lídrem v oblasti výroby optických zařízení pro vědu. Zaměstnává 70 000 lidí v 50 zemích. V brněnském technologickém centru firma vyvíjí a vyrábí zobrazovací a analytické přístroje špičkové úrovně, jako jsou elektronové mikroskopy a spektrometry. Thermo Fisher Scientific je předním dodavatelem elektronově, iontově a plasmově optických zařízení značky FEI pro širokou škálu výzkumných a vývojových laboratoří i průmyslových podniků.

Více informací ke Dnům elektronové mikroskopie 2019 najdete na webu https://dem.brno.cz/

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/dny-elektronove-mikroskopie-2019/