Brno patří k městům, kde se vyrábějí některé produkty na světové úrovni. I když o tom mnozí obyvatelé nevědí. Mezi takové patří zejména elektronové mikroskopy. Zásluhu na tom má světově proslulý fyzik, profesor Armin Delong, který se výrobě elektronových mikroskopů začal věnovat v 50. letech minulého století. Jeho prototyp stolního elektronového mikroskopu BS 242 ocenili na Světové výstavě v Bruselu EXPO v roce 1958 zlatou medailí.
A právě tento mikroskop můžete vidět v Technickém muzeu v Brně v expozici Optika. Kurátor expozice Lubomír Anděl její část věnoval elektronovým mikroskopům a zaměřil se zejména na ty, které vznikaly v rámci Ústavu přístrojové techniky Československé akademie věd a v národním podniku Tesla Brno.
Kromě již jmenovaného mikroskopu jsou v expozici např. prozařovací elektronové mikroskopy z 60. let minulého století, další druhy pak ze 70., 80. a 90. let. Na některých z nich představí v rámci Dnů elektronové mikroskopie 2017 specialisté z mezinárodní firmy Thermo Fisher Scientific, jak takové mikroskopy fungují, co dokáží a odpoví na případné dotazy ze stran návštěvníků.
Technické muzeum v Brně nabízí tuto jedinečnou možnost – setkání s odborníky – pro zájemce o historii i současnost tohoto odvětví, a to ve dnech 16., 17. a 18. května, vždy od 9.00 do 17.00. Přítomní odborníci stále stojí na nejvyšších příčkách výroby v tomto oboru ve světě. Proto budou moci zodpovědět i dotazy na současné trendy v oblasti elektronové mikroskopie.
DEM! Dny elektronové mikroskopie 15.–21. 5. 2017