Cyklus přednášek s projekcemi o zajímavých místech na zemi a o lidech, kteří v nich žijí
26. 9. / HUBERT HORÁK: „Z PRAHY DO OJMJAKONU NA DVOU KOLECH“
Ojmjakon je známý především jako nejchladnější obydlené místo na světě. Nachází se na Dálném východě v ruské republice Sacha (Jakutsko). O tom, jaké bylo cestování na motorce přes 13 700 km po Evropě a Asii, nám povypráví Hubert Horák, jenž se rozhodl prozkoumat tento podivuhodný, zajímavý a pro nás hodně vzdálený svět za Uralem. Při své cestě procestoval Polsko, Pobaltí, Ruskou federaci, Kazachstán a Mongolsko.
Místo a čas konání přednášek:
Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105, Brno – Královo Pole
přednáškový sál ve 4. patře, začátky vždy v 16.30
vstup volný
Přednášky, které již proběhly
12. 9. / DANA VEDRA: „JORDÁNSKO – BRÁNA DO BLÍZKÉHO VÝCHODU“
Jordánsko patří mezi nejpohostinnější země vyznačující se krásnými starověkými památkami a četnými biblickými místy. Je považováno také za jednu z nejbezpečnějších a nejkrásnějších zemí arabského regionu. Přednáška s projekcí je zaměřená mimo jiné i na novodobou historii a kulturu země. Zachycuje hlavní milníky 19. a 20. století, dává je do souvislostí s obecnými dějinami v regionu i Evropě. V rámci bohaté fotografické projekce představí i způsob života tamějších lidí a dotkne se citlivých témat konfliktů Blízkého východu.
14. 9. / TASHI LHADRON: „SEDM MĚSÍCŮ V TIBETSKÝCH KLÁŠTERECH“
Daleko od všech prostorů,
Propadla strašné panice,
Že nenajde, kudy smí bloudit dál,
Že najde jen přesné hranice.
Přednáška o půlročním dobrovolnickém pobytu v severozápadní části Indie, kde Alena Aichlmanová (přezdívaná Tashi Lhadron) od dubna do října 2016 v buddhistických klášterních školách učila mnichy a mnišky angličtinu a ve volném čase fotila, kreslila a psala.
19. 9. / MARTIN KSANDR, JAN HARÁČ: „PRVOVÝSTUPY V PÁKISTÁNU“
Na mapách už dnes není moc prázdných míst a jednou z mála výjimek jsou vertikální směry, kde je stále co objevovat. Řekli jsme si, že tohle léto se klidně necháme vytrestat, smést, a vyhnat, ale hlavně, ať je to v něčem novém, neokoukaném, dobrodružném.
Míst, kde se dá výstup v takovém duchu realizovat je hromada, ale nás dlouhodobě táhne Pákistán, takže nebylo o čem dlouho přemýšlet. Po přesunu po legendární Karakorám Highway se přesuneme pěškobusem po ledovci Hispar až pod naše „krasavce“. A hlavním cílem expedice je:
- prvovýstup severním pilířem na vrchol Sugulu Peak (6102 m)
- prvovýstup na dosud neslezený vrchol Alchori Sar (6243 m)
21. 9. / MICHAL POKORNÝ: „VULKÁNY EKVÁDORU“
Mohutný hřeben And dělí Ekvádor na dvě poloviny, v pečlivých rozestupech tu nad náhorní planiny ční ledovcem pokryté sopky. Alexander von Humbolt tuto kromobyčejnou krajinu pojmenoval „alejí vulkánů“. Drobná políčka na jejich úpatí obhospodařují Indiáni, jejichž pro nás exotickou kulturu můžeme nejlépe obdivovat na pestrobarevných trzích. Další přírodní kontrast tvoří tropický mlžný les. A komu by chyběl lomoz velkoměsta, středověká architektura anebo krvavá historie dobývání křesťany, užije si dosyta v hlavním městě Quito.