Byla vojna, byla…
akce pro rodiny s dětmi, Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově
11. 6. 2022

Výstavy a akce

Byla vojna, byla…

11. 6. 2022
Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově

Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově je na rozdíl od ostatních výrobních objektů mimobrněnských památek Technického muzea v Brně památkou vojenskou.  V rámci celodenního programu nahlédneme hluboko do historie a připomeneme si významné vojenské události, které tvořily dějiny našich zemí. Představíme vybrané armády, výzbroj i bitvy od gotiky až po současnost.

Na děti čekají stanoviště s úkoly, která budou připravena pracovníky muzea ve spolupráci s dalšími spoluorganizátory, partnery a kluby vojenské historie. Vedle těchto stanovišť bude možné se podívat na prezentace jednotlivých partnerů, kde si návštěvníci budou moci také něco vyzkoušet či se dozvědět zajímavé informace o historii vojenství, činnosti jednotlivých prezentovaných složek, institucí či spolupracujících klubů. V průběhu dne proběhne představení prezentovaných účastníků akce, ať už rozhovorem s nimi či komponovanou ukázkou jejich činnosti.

Program doplní ukázka hasičské techniky Sboru dobrovolných hasičů Šatov, výstava vojenské techniky ze sbírek Technického muzea v Brně a také prezentace Kynologického klubu Nový Šaldorf s ukázkou výcviku služebních psů.

Vždy v celou hodinu si připomeneme jednotlivá období rozhovorem se členy příslušné skupiny vojenské historie – stručně rozebereme styl boje, výstroj vojáků a konkrétní zajímavosti k dané době, poté proběhne praktická ukázka (scénka, výcvik apod.)

11.00 – gotika (1278 bitva na Moravském poli)
12.00 – třicetiletá válka (1645 – hrdinná obrana Brna proti Švédům)
13.00 – kynologická ukázka – výcvik psů
14.00 – napoleonika (1805 – bitva u Slavkova)
15.00 – první světová válka (den válečných veteránů, vlčí máky)
16.00 – druhá světová válka (bombardování Brna, osvobození)
16.30 – prezentace současné armády
17.00 – ukončení akce

Po celý den budou v leženích jednotlivých skupin probíhat soutěže pro děti i dospělé. Dále na vás čeká na vás střelnice, překážková dráha, test fyzické zdatnosti a několik dalších překvapení.

Speciální vojensko-historický program v rámci projektu „S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem“ se koná v sobotu 11. června 2022 od 10.00 do 17.00.

Akce je součástí Dne pevnostních muzeí jižní Moravy 2022, kdy provozovatelé zpřístupní veřejnosti vybrané pevnostní objekty a  zájemci o vojenskou historii ak budou mít možnost navštívit různé typy opevnění a porovnat jejich vybavení. Někteří provozovatelé muzeí připravili i doprovodný program, který zatraktivní samotné prohlídky pevnostních objektů. Provozní doba většiny objektů je 9.00–16.00, některá muzea budou mít otevřeno i v neděli.

Pěchotní srub MJ – S 3 Zahrada
(Areál čs. opevnění a železné opony v Šatově)
Srub postavený roku 1938, používaný armádou 50. – 90. letech 20. století. Ve srubu je instalovaná výzbroj a  výbava, včetně pevnostních kanónů ráže 85 mm. Armáda objekt využívala až do konce roku 1999. Rekonstruovaný srub je uveden do podoby z osmdesátých let 20. století. Venkovní volně přístupná expozice zahrnuje protitankové překážky, repliku domku pro celní a pasovou kontrolu, závoru Ippen či hraniční sloup. Dobu železné opony dokumentují 9 m vysoká strážní věž Pohraniční stráže, replika třístěnného drátěného zátarasu EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic) a signální stěny.

 

 

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/byla-vojna-byla-2022-06-11/