Brněnská muzejní noc 2023
20. 5. 2023
18.00–24.00 (poslední vstup ve 23.00)

Výstavy a akce

Brněnská muzejní noc v Technickém muzeu v Brně

20. 5. 2023, 18.00–24.00 (poslední vstup ve 23.00)

Až do půlnoci ožije celé Technické muzeum v Brně i jeho bezprostřední okolí speciálním programem, který bude „sršet“ elektřinou. Hlavním motivem letošní Muzejní noci bude – v roce, kdy uplynulo 80 let od úmrtí světového vynálezce a vizionáře Nikoly Tesly (1856–1943) – jeho osobnost a vynálezy. Návštěvníci se mohou těšit například na bleskovou či laserovou show, pokusy s elektřinou nebo laserové bludiště. Přístupné budou všechny otevřené muzejní expozice i aktuální výstavy. Kdo bude mít zájem, může se zúčastnit HRY, kdy po splnění úkolů v budově muzea i ve venkovním areálu získá ručně ražený žeton.

Návštěvníci si za zlevněné vstupné 80 Kč budou moci prohlédnout ve třetím patře na 600 m2 nově otevřenou výstavu s názvem Není TESLA jako Tesla, která přináší nejen vzpomínky na Nikolu Teslu a jeho vynálezy, ale také na výrobky národního podniku TESLA u nás. Výstava je první ucelenou prezentací přístrojů TESLA ze sbírek Technického muzea v Brně.

Navštěvníci budou moci zhlédnout i další nedávno otevřené výstavy Umění kovadlin, Digitálky a Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem. Výstava Lidé odvedle prostřednictvím příběhu a osobní zkušenosti seznámí návštěvníky s docela běžnými úkoly, které pro nehendikepované nepředstavují vůbec žádný problém, ale pro osoby se zdravotním znevýhodněním tak jednoduché být nemusí. Vzhledem k interaktivitě výstavy bude možný vstup maximálně 15 návštěvníků najednou.

Zájemci si budou moci prohlédnout stálé expozice, přičemž v expozici Optiky opět část elektronových mikroskopů oživí pracovníci firmy Thermo Fisher Scientific a připravené bude i stanoviště s jednoduchými úkoly pro děti. V Technické herně si budou moci zájemci vyzkoušet některé fyzikální zákony a pouze o této noci i bezdrátový přenos elektrické energie. V expozici Výpočetní techniky si zájemci budou moci zahrát retro hry a dokonce i jednu pod operačním systémem DOS, který dominoval IBM PC počítačům v letech 1981 až 1995.

Ve venkovním areálu předvede návštěvníkům ÚDiF – Úžasné divadlo fyziky pokusy s elektřinou a pozve je do laserové bludiště. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně (FEKT VUT v Brně) předvede bleskovou show ukázkou Teslova transformátoru a také asynchronní stroje či Jákobův žebřík. Dále budou ve venkovním prostoru jezdit rádiem řízené modely napodobenin dopravních prostředků (RC modely). Na oslavu fenoménu TESLA připravuje TMB laser show.

Program

18.00–23.00 / HRA – Získejte unikátní ručně ražený žeton za splnění úkolů – v budově muzea i ve venkovním areálu

Program v budově muzea

18.00–23.30

 • ovládání autíček na vysílačku – Tatra 603 a Škoda 120
 • Haló, kdo volá?
 • tisk busty Nikoly Tesly na 3D tiskárně
 • funkční Teslova turbína a její 3D model
 • hravé zapojování elektrických obvodů – v Technické herně
 • ražba žetonů
 • Svět pod mikroskopem s odborníky z firmy Thermo Fisher Scientific

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY

18.00–23.45

Historická stereovize – stereodiapozitivy z jižní Afriky. Historická sterovize, předchůdce biografů, též nazývaná světelná panoráma, je jedním z mála doposud provozuschopných originálů ve střední Evropě. Používat ji může pětadvacet diváků současně.

Program ve venkovním areálu

21.00 / 22.00 / 23.00
Blesková show – ukázka Teslova transformátoru – dálkový přenos elektrické energie FEKT VUT v Brně

18.00–21.00
RC modely

18.00–23.00
Asynchronní stroje / Jákobův žebřík – předvede FEKT VUT v Brně

18.00–23.00
ÚDiF – pokusy s elektřinou / laserové bludiště / Space Carrots – astronautské stanoviště

21.30 / 22.30 / 23.15
Laser show k fenoménu TESLA

V případě deště bude program ve venkovních prostorách z technických příčin omezen.

Vstupné

Vstup do všech vnitřních i venkovních prostor BEZ prohlídky výstavy Není TESLA jako Tesla

 • vstupné 20 Kč
 • děti do dosažení 6 let věku a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma

Vstup do všech vnitřních i venkovních prostor VČETNĚ prohlídky výstavy Není TESLA jako Tesla

 • vstupné 80 Kč (zvýhodněná cena oproti běžnému vstupnému)
 • děti do dosažení 6 let věku a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma

Další informace

 • Občerstvení je zajištěno ve venkovních prostorách.
 • Parkování v areálu muzea není možné, ve všech venkovních prostorách bude probíhat program muzejní noci.
 • Pro dopravu do Technického muzea v Brně (a zpět) můžete využít mimořádnou autobusovou linku A. Vyjíždí ze zastávky Česká a zastavuje na zastávkách Klusáčkova a Skácelova. Její spoje budou doplňovány historickými autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, a to pár minut po odjezdu vozidel DPMB. Poslední spoj ze sbírek TMB odjede od muzea v 22.48. Přeprava na speciální lince A je zdarma.

Upozornění

Muzeum bude v den konání muzejní noci, tzn. v sobotu 20. 5. 2023, z důvodu příprav večerního programu otevřeno pouze do 16.00. Znovu se otevře v 18.00, kdy muzejní noc začíná. Zkrácená doba se týká i parkování, prosíme proto návštěvníky, kteří v průběhu dne navštíví muzeum a zaparkují v jeho areálu, aby nejpozději v 16.00 se svými vozy odjeli.
Děkujeme za pochopení.

 

Brněnská muzejní noc 2023 v Technickém muzeu v Brně se uskuteční ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně.

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/brnenska-muzejni-noc-2023/