Až na KOST!
Výstava o stavbě, funkci a náhradách kostí
4. 6. – 29. 9. 2019

Výstavy a akce

Kost – jeden z nejdůležitějších stavebních prvků lidského těla, je tématem výstavy Až na kost!, kterou Technické muzeum v Brně otevřelo 4. 6. 2019. Zábavnou a interaktivní formou veřejnost seznamuje se stavbou a funkcí kostí, se způsobem jejich léčby a taktéž přibližuje medicínský pokrok při vývoji kostních náhrad. Výstava je především zaměřena na materiály, které jsou pro náhrady kostí vyvíjeny a v praxi používány. Seznamuje také s přístupy a metodami tohoto vývoje od historie po současnost.

Výstava je členěna do vzájemně souvisejících částí. V první, biologické části je popsána stavba kosti pozorovatelná okem a pod mikroskopem, dále jsou na skutečných lidských kostech demonstrovány biomechanické vlastnosti kostní tkáně. Díky spolupráci s Národním muzeem, Moravským zemským muzeem a Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity jsou vystaveny antropologické nálezy, které ilustrují historické přístupy k léčbě různých kostních onemocnění.

Hlavní část výstavy se pak zabývá vývojem kostních implantátů – náhrady z minulosti konfrontuje s těmi současnými. Tato část uceleně popisuje vývoj poznání v oblasti kostního inženýrství a ukazuje, na základě jakých znalostí se odvíjely první snahy o vývoj materiálů a o konstrukce implantátů od počátku devatenáctého století až po současnost, kdy je vývoj založen na nových znalostech a technologiích. Vývoje takových materiálů se účastní početné týmy odborníků. K vidění jsou současné náhrady například ramenních, kolenních a kyčelních kloubů či anatomické modely v životní velikosti. Na výstavě si návštěvník bude může prohlédnout rentgenové snímky kostních onemocnění. Na skutečných kostech zase může poznávat jeden ze způsobů léčby poranění – např. dlahování či prodlužování kostí.

Do výstavy je umístěno i zábavní stanoviště pro děti i dospělé. Poskládat si mohou „kostlivce“ nebo pomocí interaktivních puzzle celou kost na jejím histologickém průřezu. Připravené jsou kvízy a hry, například poznávání lidského těla v číslech či určování rentgenových snímků.

Výstava bude otevřena do 29. září 2019.

Foto z vernisáže

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/az-na-kost/