Aby první pomoc nebyla poslední
Dětský den v Technickém muzeu v Brně
15. 6. 2019, 10.00–18.00

Výstavy a akce

Dětský den v TMB – Aby první pomoc nebyla poslední

Kdy: sobota 15. 6. 2019, 10.00–18.00
Kde: Technické muzeum v Brně, Purkyňova 105

Lidské zdraví je to nejcennější, co máme. Umíme si ho ale náležitě vážit? Víme o svém těle, jak funguje? Dokážeme člověku v nouzi poskytnout pomoc? Těmto otázkám je třeba věnovat se už od dětství. Technické muzeum v Brně se proto rozhodlo, věnovat letošní dětský den právě zdravotnictví.

Naučit se poskytovat první pomoc je povinností každého z nás a je dobré si tuto dovednost neustále procvičovat. Pod dohledem zkušených záchranářů ZZS JMK se vy i vaše děti naučíte, co je třeba v situaci ohrožení zdraví nebo života udělat. Dozvíte se také, co je to AED a čím se Jihomoravský kraj může v této souvislosti chlubit. V 11 a v 15 hodin si tento přístroj vyzkoušíme v komentované ukázce.

Hasiči vás zase naučí, jak předcházet požárům nebo jak správně v nouzi nahlásit svou polohu. S aktivitami se zúčastní i Policie ČR. Řeč bude i o Integrovaném záchranném systému, v němž se tyto složky potkávají a doplňují. Pokud máte doma nemocného nebo zraněného medvídka nebo panenku, vezměte je s sebou. Tým Medvídkovy nemocnice jim určitě pomůže! Nahlédnete i do moderní sanitky a můžete ji porovnat se starými vozy ze sbírek Technického muzea v Brně.

Důležité je také své tělo dobře znát. Na které straně je srdce, kolik máme ledvin, jak vypadá mozek a další taje lidské anatomie vám prozradí studentky Střední zdravotnické školy. Můžete poměřit své znalosti s budoucími sestřičkami.

Který z pěti smyslů je pro vás nejdůležitější? A dokážete si představit život bez některého v nich. Ne všichni mají to štěstí aby mohli vnímat svět dokonale. Do tajů života nevidomých nahlédnete ve specializované expozici Technického muzea v Brně Kultura nevidomých a přímo s její odbornou kurátorkou si prohlédnete některé pomůcky.

Léčíte se raději bylinkami nebo věříte více tabletkám z lékárny? My máme připraveny aktivity k oběma. A čeká vás i laboratoř, kde si fungování věcí vyzkoušíte na vlastní kůži. Aktivity si připravily společnosti, které se práci s dětmi věnují a snaží se jim hravou a názornou formou vše objasnit – Věda nás baví a Vědátoři.

Pokud má člověk zdravotní problémy, má štěstí, že žije v moderní době. Antibiotika, analgetika a sofistikované lékařské přístroje jsou ale výsledkem dlouhé cesty vynálezů a pokrokových osobností, z nichž si některé připomeneme. A pokud by Vás moderní lékařská věda zajímala více, můžete si prohlédnout odbornou výstavu, nazvanou Až na KOST!

Na co se tedy 15. června můžete těšit? Na výcvik první pomoci, hravá stanoviště pro děti, praktické laboratoře a dílničky a mnoho dalšího. Doufáme, že u nás strávíte příjemný den, ze kterého si odnesete také řadu užitečných informací. Doporučujeme Těšíme se na Vás!

Vstupné

Protože je tato akce dárkem dětem k jejich svátku, mají děti do 15 let vstup mimořádně zdarma. Dospělí platí vstupné podle běžného ceníku. Připravený program bude bohatý,doporučujeme návštěvníkům vyhradit si minimálně 2 hodiny času.

Parkování

Aktivity dětského dne budou rozmístěny i ve venkovním prostoru muzea. Z tohoto důvodu nebudou moci návštěvníci akce parkovat svá vozidla na parkovišti muzea. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Akce je pořádána v rámci kampaně Brněnské dny bez úrazů, kterou připravuje statutární město Brno, kancelář projektu „Brno – Zdravé město“.

Zapojené organizace:

 • Zdravotnická záchranná služba JMK
 • Hasičský záchranný sbor JMK
 • Policie ČR
 • Církevní střední zdravotnická škola Brno Grohova
 • Věda nás baví
 • Vědátoři
 • Tým Medvídkovy nemocnice
 • Klub vojenské a policejní historie Československo
 • Kancelář projektu Brno – zdravé město
 • Sbor dobrovolných hasičů Brno – Královo Pole
 • Sbor dobrovolných hasičů Lelekovice
 • České farmaceutické muzeum Kuks

Dětský den 2019 ve videu: https://youtu.be/Ci2BNErRy4o

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/akce/aby-prvni-pomoc-nebyla-posledni/