PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky

PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky

3. 9. 2021

Pod názvem PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky představí Technické muzeum v Brně jednu z nejrozsáhlejších sbírek různých druhů hodinových mechanismů: náramkových, kapesních, kuchyňských a dalších. Výstava zahrne nejen exponáty zn. Prim, ale také časoměrná zařízení dalších firem, jako např.  národního podniku Chronotechna (Šternberk, Nové Město nad Metují, Chomutov, Brno), Gustav Becker  (Broumov), Josef Tesař Brno, Elektročas Praha, Elchron Polná a Baltig Brno.

Libor Hovorka začal hodiny sbírat v druhé polovině osmdesátých let minulého století. „V té době jsem pracoval jako vývojový konstruktér v Eltonu,“ říká známý sběratel, „a téma hodinek mne zcela pohltilo. Kromě  ,Primek̕   jsem začal sbírat i hodinky z bývalého Východního Německa a ze Sovětského svazu. Po roce 1990 jsem k tomu přidal hodinky z celého světa a nakonec všechny hodinářské výrobky, které byly vyrobeny na území dnešní České republiky během 20. století.“  Sbírka Libora Hovorky obsahuje stovky  kusů exponátů a výstava představí přes tři sta kusů, z toho kolem sto padesáti kusů hodinek.

„První sbírkový předmět oboru Hodiny byl zapsán do přírůstkové knihy Technického muzea v Brně v roce 1959,“ přibližuje tento obor  brněnského technického muzea  Petr Nekuža, vedoucí oddělení dokumentace vědy a techniky a kurátor – oboru  Přesná mechanika, pod který obor Hodiny spadá. „Jednalo se o hodiny věžní elektrické.  Prvním  dochovaným předmětem v našem oboru jsou hodiny barokní skříňkové, Wenceslaus Wilfarth, Prag z konce 18. století.“  V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout věžní hodinové stroje, a to  v expozici Čas nad námi a kolem nás.

Od 7. září 2021 do 27. února 2022 si nyní budou moci návštěvníci muzea prohlédnout i další typy časoměrných zařízení. „Hvězdou výstavy budou dle mého názoru hodinky Prim Orlík z roku 1965,“ vybírá ze své sbírky Libor Hovorka. „Jsou to první československé hodinky určené pro potápěče a mají z historických hodinek Prim největší sběratelskou hodnotu. Kromě toho budou na výstavě k vidění i další velmi zajímavé exponáty, jako je prototyp hodinek Spartak z roku 1954 vyrobený v  Chronotechně Nové Město nad Metují, prototyp hodinek  Adast zhotovený v Adamovských strojírnách v roce 1956, nebo ladičkové hodinky Elton z roku 1966.“

Sběratelství je vášeň, tato věta je mottem výstavy. Jak říká Petr Nekuža, sběratelství je totiž jednou ze základních technologií poznání, protože uchovává věci a hodnoty, které by jinak zmizely, a sběratelství  je adrenalinová disciplína přinášející silné emoce.  Výsledky dlouhodobé sběratelské vášně si nyní mohou prohlédnout návštěvníci v Technickém muzeu v Brně.

Kontakt pro média:

Petr Nekuža | garant výstavy Primky a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky
nekuza@tmbrno.cz | 724 222 795


PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky (doc)

PRIMKY a jiná časoměrná zařízení ze sbírky Libora Hovorky (pdf)

handshake

Zůstaňme v kontaktu

Sledujte nás na sociálních sítích
twitter facebook instagram youtube tripadvisor
Přihlaste se k odběru newsletteru:

Technické muzeum v Brně

Purkyňova 105,
612 00 Brno – Královo Pole

Email: info@tmbrno.cz
Telefon: +420 541 421 411
Fax: +420 541 214 418
Pozvánka
Ahoj, nezajdeme se spolu podívat sem? https://www.tmbrno.cz/media/tiskove-zpravy-2021/primky-tz/